حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چین دستور توقف دستکاری ژنتیکی انسان را صادر کرد

46486928 303

اندازه فونت:

بعد از تولد دو نوزاد حاصل دستکاری ژنتیکی توسط یک تیم تحقیقاتی در چین، پکن دستور توقف این تحقیقات را صادر کرد. دولت چین این تحقیقات را نقض قوانین داخلی و دستورالعمل‌های اخلاقی دانسته است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، تحقیقات جنجالی گروه پزشکی به سرپرستی "هه جیانکوی" در چین که منجر به تولد دو نوزاد با دستکاری ژنتیکی شد، با دستور دولت چین به پایان می‌رسد.

معاون وزیر علوم چین گفته دولت این کشور به جیانکوی و تیمش دستور داده تا تحقیقات‌شان را متوقف کنند. به گفته او این تحقیقات "غیر قابل قبول و غیرقانونی" است.

معاون وزیر سلامت چین نیز در گفت‌وگویی تلویزیونی با شبکه دولتی CCTV گفته است: «وضعیت کنونی، آنگونه که در رسانه‌ها توصیف شده است، نقض جدی قوانین داخلی، مقررات و موازین اخلاقی است.» او تاکید کرده که وزارت‌خانه‌ متبوعش به شدت مخالف دستکاری ژنتیکی نوزادان است.

رییس جامعه چینی علوم و تکنولوژی CAST اعلام کرده که نامزدی "هه جیانکوی" برای دریافت جایزه ملی علوم را پس می‌گیرد. او گفته این انجمن به شدت در برابر هر گونه عمل خلافی می‌ایستد.

جیانکوی روز چهارشنبه هفتم آذر (۲۸ نوامبر) در کنفرانسی در هنگ‌کنگ از تحقیقاتش دفاع کرد. او همچنین اعلام کرد که در حال حاضر یک زن دیگر باردار یک جنین با ژن دستکاری شده است.

پس از پایان این کنفرانس، برگزارکنندگان آن، تحقیقات تیم جیانکوی را "غیرمسئولانه" دانستند. برگزارکنندگان در یک بیانیه اعلام کردند، خیلی زود است که با ایجاد تغییرات در دی‌ان‌ای بتوان روی نسل بعدی تاثیرات ژنتیکی گذاشت.

هه جیانکوی در فیلمی که روز دوشنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) در یوتیوب منتشر کرد توضیح داد که ژن دو نوزادی که هفته پیش متولد شده‌اند طوری دستکاری شده که هیچ‌کدام آنها حاوی ویروس HIV نیستند، اگرچه پدر آنها مبتلا به ایدز است.

او در این فیلم توضیح می‌دهد که برای تحقیقاتش هشت زوج به طور داوطلبانه با او همکاری کرده‌اند. تمامی پدرها HIV مثبت اما مادرها سالم بوده‌اند. دو نوزاد متولدشده به نام‌های مستعار "لولو و نانا" از طریق لقاح مصنوعی به دنیا آمده‌اند تا ابزار ژنتیکی موسوم به Crispr/Cas9 یا آنطور که برخی آن را می‌نامند، "قیچی ژنتیکی" با هدف ایجاد جهش ژنتیکی بتواند اجرا شود. تا کنون منبع مستقلی این تحقیقات را تایید نکرده است.

جیانکوی در کنفرانس هنگ‌کنگ به پرسش‌هایی در این باره که چه کسی مخارج این تحقیق را پرداخته است، چگونه او مطمئن شده که شرکت‌کنندگان درباره خطرات احتمالی این تحقیق و فواید آن آگاه شده‌اند و چرا این تحقیقات تا پایانش به طور مخفیانه انجام شده، پاسخ نداده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین