حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چرا چاقی خطر سرطان را افزایش می‌دهد

HEALTH Obesity 164553 29

اندازه فونت:

 با تحقیقاتی که انجام شده، مشخص شد که اضافه وزن زیاد می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، محققان بریتانیایی نتیجه گرفتند که یک نوع سلول که بدن از آن برای منهدم کردن بافت‌های سرطانی استفاده می‌کند توسط چربی زیاد مسدود می‌شود و از کار می‌افتد.

مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا می‌گوید که چاقی بعد از سیگار بزرگترین عامل ابتلا به سرطان در این کشور است که می‌توان از آن پیشگیری کرد و از هر ۲۰ مورد سرطان - سالانه حدود ۲۲۸۰۰ مورد در بریتانیا - یک مورد به دلیل اضافه وزن زیاد است.

براساس تعریف سازمان بهداشت بریتانیا (ان اچ اس) کسانی که شاخص توده بدن آنها ۳۰ تا ۳۹.۹ است دچار اضافه وزن زیاد یا چاقی مفرط هستند. کارشناسان از قبل سوءظن داشتند که چربی سیگنال‌هایی به بدن ارسال می‌کند که می‌تواند به سلول‌ها صدمه بزند و منجر به سرطان شود.

اکنون دانشمندان در کالج ترینیتی توانسته‌اند نشان دهند که سلول‌های ضدسرطانی بدن توسط چربی مسدود می‌شود. آنها امیدوارند بتوانند معالجاتی برای احیای توانایی این سلول‌ها برای کشتن بافت‌های سرطانی پیدا کنند.

پروفسور لیدیا لینچ گفت: "ساخت ترکیبی که بتواند جذب چربی توسط سلول‌های کشنده (سرطان) را مسدود کند ممکن است. ما این را در آزمایشگاه امتحان کردیم و دیدیم که دوباره شروع به کشتن این بافت‌ها می کنند. اما مسلما راه بهتر کاهش وزن است - چون این گزینه سالمتری است."

دکتر لئو کارلین از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا در بیتسون گفت: "هرچند می‌دانیم که چاقی مفرط خطر ابتلا به ۱۳ نوع متفاوت سرطان را بالا می‌برد، هنوز مکانیسم بنیادی آن را درست درک نمی‌کنیم."

"این مطالعه آشکار می کند که ملکول‌های چربی چطور از به کار افتادن دستگاه تومورکش سلول‌های ایمنی جلوگیری می‌کنند و راه‌های تازه ای برای تحقیق درباره معالجات ارائه می‌کند."

 

برای کاهش خطر این موارد را رعایت کنید:

- حفظ وزن سالم

- ترک سیگار

- تغذیه سالم

- کاهش مصرف الکل

- جلوگیری از آفتاب سوختگی

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین