حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چرا مردان بیشتر از زنان به سرطان مبتلا می‌شوند؟

whenextraxch

اندازه فونت:

 

گروهی از دانشمندان موسسه سرطان دانا-فاربر بوستون طی مطالعاتی به این پرسش قدیمی که «چرا مردان بیشتر از زنان در معرض خطر سرطان هستند» پاسخ دادند.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، نتایج این پژوهش که در نشریه نیچر ژنتیک منتشر شده است نشان می‌دهد مردان حدود 20درصد بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های پیشرفته هستند و به‌همین‌علت این فرضیه همیشه مطرح بوده که زنان به ژن‌های حفاظتی خاصی مجهز هستند که آنها را دربرابر سرطان محافظت می‌کند.

در این راستا دکتر اندریو لان در موسسه دانا-فاربر و سرپرست پروژه در همکاری با دکتر گاد گتز در بیمارستان عمومی ماساچوست با مطالعات خود به این نتیجه رسیده‌اند که تقریبا در هر نوع سرطان احتمال ابتلاشدن مردان بیش از زنان است. در برخی نمونه‌ها ممکن است تفاوت خیلی کم و در حدود چند درصد باشد اما در سرطان‌های مشخصی خطر ابتلای مردان 2 تا 3 مرتبه بیشتر است. دلیل رایج این است که شاید مردان بیش از زنان سیگار مصرف می‌کنند و درمعرض مواد شیمیایی محیط کاری قرار می‌گیرند. اما این دلیل هم ناکافی است زیرا حتی با کاهش مصرف سیگار و تغییر محیط کاری بازهم مردان بیش از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان‌هایی مانند کلیه، مثانه و سرطان دهان قرار دارند.

تحقیقات گذشته نشان می‌داد که در نوعی سرطان خون، سلول‌های سرطانی در کروموزوم ایکس (کروموزومی که هم در مردان و هم در زنان است؛ در زنان دو کروموزوم X و در مردان یک  X و یک کروموزوم  Y) حامل جهش در ژنی به نام KDM6A می‌شوند. درصورتی‌که KDM6A یک ژن سرکوب‌گر تومور یعنی مسئول جلوگیری از تقسیم‌ کنترل‌نشده سلول‌های از نوع سرطانی جهش یابد، این جهش می‌تواند به ازکارانداختن سیستم بازدارنده منتهی و به سرطان منجر شود. این جهش هم در زنان و هم در مردان می‌تواند به یک اندازه رخ دهد، اما برپایه نتایج این پژوهش، در طول تشکیل جنین رویانی، در سلول‌های زنان یکی از کروموزو‌م‌های ایکس برای همیشه خاموش می‌شود و کپی جهش ژنتیکی KDM6A که روی همین کروموزوم خفته قرار می‌گیرد کمک می‌کند که زنان کمتر درمعرض ابتلا به ‌سرطان قرار گیرند. زیرا مردان یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارند و تنها کروموزوم X در آنها همواره فعال است و درصورت وجود این جهش ژنتیکی به‌طور طبیعی آن را بروز می‌دهد.

نتایج این پژوهش که روی 4هزار نمونه سلول‌های سرطانی 21 نوع مختلف سرطان انجام شد به‌بیان ساده نشان داد که کپی‌های این ژن‌ها به محافظت زنان دربرابر زنان منجر می‌شود. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین