حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چرا با افزایش سن زخم‌ها دیرتر خوب می‌شوند؟

01

اندازه فونت:

 

نتایج پژوهش جدیدی، ارتباط میان افزایش سن و کاهش توانایی بدن در ترمیم جراحات را کشف کرده است.

به گزارش دانشمند آنلاین، بدن در سنین بالا‌تر زمان بیشتری برای بهبودی نیاز‌دارد. این حقیقت در جنگ جهانی اول گزارش شد. سربازانی که سن بالاتری داشتند، زخم‌هایشان دیرتر بهبود پیدا می‌کرد. باوجود این، تاکنون دانشمندان نتوانسته بودند توضیحی برای این مسئله که بالارفتن سن چه ارتباطی با توانایی بدن برای بهبود خود دارد، بیابند.

اخیرا، پژوهشی در دانشگاه روکفلر روی پوست موش‌های مسن انجام شده‌است. نتایج این تحقیقات که در ژورنال cell شرح داده ‌شده ‌است، ابعاد جدیدی از اینکه بدن چگونه خود را ترمیم می‌کند نشان داده ‌است.

درمان زخم یکی از پیچیده‌ترین فرآیندهایی است که در بدن انسان رخ می‌دهد. انواع سلول‌ها و دستگاه‌های هشداردهنده باید برای مدتی که می‌تواند چند ثانیه تا چندماه طول بکشد فعالیت کنند، تا این اتفاق رخ دهد.

چند روز بعد از ایجاد جراحت، سلول‌های پوست روی زخم را می‌پوشانند و آن ‌را می‌بندند. این فرآیند به هماهنگی سلول‌های ایمنی ‌بدن نیاز‌دارد. تحقیقات نشان می‌دهد با بالارفتن سن اختلالاتی که در ارتباط بین سلول‌های پوست و سلول‌های ایمنی رخ می‌دهد، سرعت این فرآیند را کاهش می‌دهد.

سلول‌های پوست و سلول‌های ایمنی هر دو باید در این فرآیند پیچیده که مرحله اول آن تشکیل پوست زخم است،  شرکت کنند. سپس سلول‌های تازه که با نام کراتینوسیت شناخته ‌می‌شوند  به این منطقه می‌روند و مانند ورقه‌ای زیر پوست زخم، زخم را پوشانده و پوست را ترمیم می‌کنند.

دانشمندان روی این مرحله پایانی در موش‌هایی با دو ماه و 24 ماه سن( معادل با انسان 20 ساله و 70 ساله) تمرکز کردند. آن‌ها متوجه شدند در موش‌های مسن حرکت کراتینوسیت و رسیدن‌ آن‌ به محل زخم بیشتر طول می‌کشد و در نتیجه زخم دیرتر خوب می‌شود.

همچنین کراتینوسیت باید بتواند به‌وسیله پروتئینی که اسکینت نامیده ‌می‌شود با سلول‌های ایمنی ارتباط برقرار کند. تحقیقات نشان می‌دهد موش‌های مسن برای برقراری این ارتباط دچار مشکل هستند.

دانشمندان برای دریافتن این‌که افزایش اسکینت در پوست افراد مسن ممکن است چه تاثیری داشته ‌باشد، به جای آن از پروتئینی که سلول‌های ایمنی بعد از جراحت تولید می‌کنند استفاده‌کردند. پس از استفاده از این پروتئین برای موش‌های مسن و جوان، آنها متوجه حرکت بیشتر و سریع‌تر کراسینوسیت در موش‌های مسن شدند. به‌طوری‌که، سلول‌های آنها جوان‌تر از سنشان عمل می‌کردند.

این تحقیقات نشان‌ می‌دهد با استفاده از داروهایی که بتواند مسیرهای ارتباطی بین سلول‌های مختلف بدن را بهبود ببخشد و ارتباط بهتری بین سلول‌های ایمنی و دیگر سلول‌ها ایجاد کند، می‌توان بسیاری از مشکلات مربوط به افزایش سن را کاهش‌داد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین