حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پیشگیری از سرطان تخمدان با آسپیرین

96 10 c07 2401

اندازه فونت:

مصرف روزانه آسپیرین خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد و در صورت ابتلا به این بیماری شانس زنده ماندن را افزایش می‌دهد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، محققان دریافتند مصرف روزانه آسپیرین با دوز پایین 81 میلی گرم می‌تواند تا 10 درصد خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد و شانش زنده ماندن بعد از ابتلا به این سرطان را تا 30 درصد افزایش دهد.

سرطان تخمدان پنجمین سرطان مرگ آور دنیا در زنان است که بیشتر به دلیل تشخیص دیرهنگام موجب مرگ بیمار می‌شود.

طبق تحقیقات التهاب در ابتلا به این بیماری موثر است و می‌تواند باعث تشدید عوارض آن گردد. داروهایی مانند آسپیرین و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند ایپوپروفن یا ناپروکسن موجب کاهش ریسک سرطان‌ها به خصوص سرطان روده بزرگ می‌شود.

محققان موسسه ملی سرطان آمریکا با بررسی بیش از 750 هزار زن از آنها درباره مصرف آسپیرین و NSAID پرسیدند و بعد این زنان را از لحاظ ابتلا به سرطان تخمدان تحت نظر گرفتند. در این مدت 3500 نفر از این زنان مردند. اما در این تحقیق مشخص شد که مصرف روزانه آسپیرین باعث کاهش ریسک سرطان تخمدان تا 10 درصد می‌شود. در تحقیق دوم، محققان دانشگاه هاوایی اطلاعات مربوط به 1000 زن مبتلا به سرطان تخمدان را بررسی کردند.

مشخص شد زنانی که بعد از تشخیص بیماری سرطان تخمدان، آسپیرین یا NSAID مصرف کردند، زمان زنده بودنشان تا 30 درصد افزایش یافت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین