حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پشه‌های اصلاح شده به جنگ زیکا می‌روند ایالت فلوریدا در آمریکا برای مبارزه با گسترش بیماری زیکا پشه‌های اصلاح ژنتیک شده را در این ایالت رها کرد.

90432292

اندازه فونت:

استفاده از پشه‌هایی که به صورت ژنتیکی دستکاری شده‌اند تا تخم‌هایشان به صورت نابالغ متولد شود و مرگ پشه را در پی داشته باشد، با مجوز اداره غذا و دارو ایالات متحده FDA رسما در فلوریدا آغاز شد. مقامات رسمی این ایالت گفته‌اند این پشه‌ها از همان گونه‌ای است که باعث انتقال زیکا می‌شود و در منطقه واینوود میامی، جایی که نخستین مورد انتقال زیکا از طریق پشه در آمریکا رخ داد رها شدند. « هدین پری» مدیر عامل شرکتی که حشرات دستکاری شده ژنتیکی تولید می‌کند از این تصمیم FDA ابزار خرسندی کرده است:« ما بسیار خرسند شدیم، این پشه‌های آئدس دشمن شماره یک سلامتی عمومی هستند». اکسی تک که نام این شرکت تولید کننده پشه‌های ژنتیکی است و با رای مثبت اکثر ساکنان و در نهایت تایید اعصای کمیته کنترل پشه در فلوریدا، این پشه‌ها را رها کرده است. با این حال برخی ساکنان حزیره به صورت کلامی و با سر وصدا در حین رها سازی با این تصمیم مخالفت کردند. گونه Aedes aegypti که گمان می‌رود مهمترین عامل انتقال زیکا است هدف این برنامه دستگاری ژنتیکی است. زیکا عامل بیماری و تولد کودگان ناقص است که کوچکی سر مهمترین این نقص‌ها شمرده می‌شود.

این آزمایش به مدت 6 تا 22 ماه پیش می‌رود تا مشخص شود می‌تواند از تعداد جمعیت پشه‌ها کم کند یا خیر. با این حال هنوز تعداد پشه‌های رها شده مشخص نیست اما احتمالا تعداد آن‌ها بین20 تا 100 پشه به ازای هر ساکن جزیره است

 

به گزارش دانشمند آنلاین و به نقل از گاردین این آزمایش به مدت 6 تا 22 ماه پیش می‌رود تا مشخص شود می‌تواند از تعداد جمعیت پشه‌ها کم کند یا خیر. با این حال هنوز تعداد پشه‌های رها شده مشخص نیست اما احتمالا تعداد آن‌ها بین20 تا 100 پشه به ازای هر ساکن جزیره است. مجوز FDA هم بر اساس نتایج یک مطالعه در آکسفورد صادر شده که نشان می‌دهد این پشه‌های دستکاری شده تاثیر مهم و چشم‌گیری بر محیط زیست نداشته و از طبعات منفی خبری نیست.

با این حال تا نقش این پشه‌ها در محیط‌زیست و اکوسیستم به درستی شناخته نشود نم‌توان با اطمینان از بی تاثیر بودن کاهش جمعیت آن‌ها یا رها سازی این تعداد پشه دستکاری شده به طبیعت، سخن گفت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین