حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پاندوراویروس ژن‌های خود را تولید می‌کند

d7afa8932ce6499e85ae5ccc74c110e2

اندازه فونت:

دانشمندان فرانسه توانستند سه ویروس جدید متعلق به خانوادۀ پاندوراویروس‌ها را شناسایی کرده و پس از انجام تحقیقات به این نتیجه برسند که این ویروس‌ها می‌توانند ژن‌های خود را بسازند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از یورونیوز، این ویروس‌ها که به بزرگی باکتری‌ها هستند، اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی در شیلی و استرالیا کشف شدند و تا کنون به دلیل اندازه غول پیکرشان (به طول یک میکرومتر) و قابلیت مشاهده آن‌ها با میکروسکوپ‌های نوری مشهور بودند. اما اکنون مطالعه این سه ویروس جدید نشان داد که «بزرگی» تنها ویژگی منحصربفرد پاندوراویروس‌ها نیست بلکه این ویروس‌ها قابلیت تولید ژن‌های خود را دارند و این ژن‌ها بطور خود به خودی در دی ان ای آنها ظاهر می‌شوند.

ژان میشل کلاوری، پژوهشگر آزمایشگاه اطلاعات ژنتیکی و ساختاری انستیتو میکروبیولوژی مدیترانه در شهر مارسی فرانسه می‌گوید: "به کمک این سه نمونه اکنون می‌توانیم این را تایید کنیم که این ویروس‌های غول پیکر، ویروس‌هایی کمیاب نیستند بلکه می‌توان آنها را در همه جای زمین یافت."

این ویروس‌ها با شمار قابل توجه ژن‌هایشان قابل شناسایی هستند که حدود ۱۵۰۰ ژن برای هر پاندوراویروس، در مقایسه با ده ها ژن برای هر ویروس‌ کلاسیک است.

همچنین مطالعه و مقایسه ژنوم‌های شش ویروس خانواده پاندوراویروس نشان داد که با وجود شباهت‌هایی که دارند، تنها ۵۶ درصد از ژن‌های کدگذاری شده آنها مشترکند و این ویروس‌ها دارای مجموعۀ بزرگی از ژن‌های به اصطلاح یتیم هستند که نمونۀ آنها در دیگر موجودات دیده نمی‌شود.

شگفت‌انگیزتر اینکه این ژن‌های یتیم در هر ویروس با ویروس دیگر نیز متفاوت هستند که به گفته دکتر کلاوری نشان دهندۀ آن است که "هیچ تاریخ مشترکی برای این ژن‌ها وجود ندارد و آنها اجداد مشترکی ندارند. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که آنها مخلوقاتی هستند که بطور تصادفی بوجود می‌آیند و به همین دلیل هر کدام از دیگری متفاوت هستند."

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین