حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ویروس‌ها مردان را سخت‌تر از زنان درگیر می‌کنند

d588b666 2ebd 4c08 9076 a073af2f15c4

اندازه فونت:

نتایج پژوهش گروهی از دانشمندان رویال هالووی دانشگاه لندن نشان می‌دهد که ویروس‌ها مردان را با شدت بیشتری نسبت به زنان درگیر بیماری می‌کنند.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، نتایج این مطالعه که در ژورنال Nature Communications منتشر شده است نشان می‌دهد که ویروس‌ها می‌توانند زنان را با خطر کمتری مواجه کنند. دلیل اینکه چرا بیماری‌های ویروسی با خشونت کمتری در زنان بروز می‌یابد این است که ویروس‌ برپایه فرآیند تکامل تمایل دارد از مادر به فرزند منتقل شود.

در این بررسی مشاهده شد که برای مثال، مردان پنج برابر بیشتر از زنان به جمعیت ویروس‌های انسانی پاپیلوماویروس آلوده می‌شوند. نتیجه آلودگی به این گروه از ویروس‌ها می‌تواند به بروز سرطان منجر شود. اغلب مطالعات، اختلاف بین دستگاه ایمنی زنان و مردان را به‌عنوان دلیل این مسئله بیان می‌کنند اما نتایج این پژوهش اخیر نشان می‌دهد که موضوع فراتر از این دلیل است.

این دانشمندان برای یافتن جوابی برای این سوال که آیا فشاری که تکامل روی ویروس اعمال می‌کند سبب شده زنان را کمتر از مردان درگیر بیماری کند یا خیر، از مدل‌سازی ریاضی استفاده کردند. آنها دریافتند که فشار انتخاب طبیعی در این مسئله دخیل است. درحقیقت، درصورتی‌که ویروس با شدت بیشتری زنان را آلوده کند، نرخ مرگ در افراد زیرگروه این جنس افزایش می‌یابد و به‌این‌ترتیب، ویروس این فرصت را از دست می‌دهد که ازطریق شیر مادر به فرزند انتقال یابد و در نسل‌های بعدی همچنان باقی بماند.

این نتایج همچمنین نشان می‌دهد که در نقاط مختلف دنیا ویروس‌هایی که از مادر به فرزند انتقال پیدا می‌کنند و آنهایی که در مردان شیوع می‌یابند به‌طورشگفت‌انگیزی در میزان مهلک‌بودن باهم تفاوت دارند. برای مثال، در ژاپن ویروس تیپ 1 لمفوتروپیک سلول تی (HTLV-1) برای تبدیل‌شدن به ویروس مهلک ATL یا لوکمی سلول T بزرگسال 3/5 برابر در مردان بیشتر از زنان گسترش می‌یابد، درحالی که در جزایر کارائیب، نرخ گسترش ATL بین زنان و مردان باهم برابر است. دلیل این مسئله این است که زنان ژاپنی نسبت به زنان کارائیبی برای مدت طولانی‌تری فرزندانشان را با شیر مادر تغذیه می‌کنند و بنابراین، ویروس HTLV-1 در آنها ضعیف‌تر عمل می‌کند و به میزان کمتری به ATL تبدیل می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین