حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

وزن بدن و حجم مغز یک مطالعه نشان می‌دهد اضافه وزن در میان‌سالی باعث کاهش حجم مغز می‌شود

fat man

اندازه فونت:

نتایج یک مطالعه که در ژورنال Neurobiology of Aging منتشر شده است نشان می‌دهد حجم مغز افراد میان‌سالی که اضافه وزن دارند، از میان‌سالان سر وزن کم‌تر است. تیم تحقیقاتی شامل نویسنده ارشد مقاله، «پاول فلچر» استاد دپارتمان روانشناسی در دانشگاه کمبریج می‌گوید این کاهش در حجم ماده سفید مغز به اندازه کاهشی است که در طول یک دهه عمر مشاهده می‌شود.

مطابق آمار‌های سازمان بهداشت جهانی WHO نرخ چاقی و اضافه وزن در سراسر جهان نسبت به سال 1980 دوبرابر شده است. دیگر خطرات عمده سلامتی که بر اثر چاقی ایجاد می‌شود، به خوبی شناخته شده  است؛ این آسیب‌های شامل مشکلات قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و برخی انواع سرطان هستند. اما اخیرا تحقیقاتی که رابطه بین وزن و مشکلات مغزی را نشان می‌دهد بیشتر و بیشتر شده است. به خصوص چندین مطالعه نشان می‌دهند که حجم ماده سفید و خاکستری مغز بر اثر اضافه وزن کم می‌شود، رخدادی که به طور معمول با افزایش سن اتفاق می‌‌افتد.

حجم مغز افراد میان‌سالی که اضافه وزن دارند، از میان‌سالان سر وزن کم‌تر است

به گزارش دانشمند آنلاین و به نقل از مدیکال‌نیوز‌ تودی برای کشف این رابطه در یک مطالعه بین بخشی محققان 473 فرد بین 20 تا 87 سال را که از نظر شناختی در سلامت کامل بودند مورد بررسی قرار دادند. آنها بر اساس ایندکس وزن بدن یا BMI، 246 نفر را در دسته معمولی، 150 نفر را در دسته اضافه وزن و 77 نفر را در دسته چاق قرار دادند. سپس حجم ماده سفید و خاکستری مغز آن‌ها را با استفاده از MRI بررسی کردند. یافته‌ها نشان از کاهش چشمگیر حجم  ماده سفید مغز در افراد دارای اضافه وزن و یا چاق بود. با این حال این تیم نقصی در توانایی‌های شناختی افراد دارای اضافه‌وزن وچاق نسبت به افراد سر وزن پیدا نکردند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین