حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

واکسن در هفت روز مهندسان MIT رویکردی جدید برای ساخت واکسن سریع برای بیماری‌های جدید ابداع کردند

4a284202b45905ce49750613ba26dfd2 f11930

اندازه فونت:

مهندسان در MIT نوع جدیدی از واکسن با قابلیت شخصی‌سازی را ابداع کرده‌اند که در یک هفته قابل تولید است و به این قابلیت را دارد که به سرعت در مقابل همه گیری بیماری‌ها واکنش نشان دهد. بر مبنای این روش تا به حال آن‌ها واکسن‌هایی برای بیماری‌های ابولا، آنفولانزای H۱N۱ و توکسوپلاسموز گوندی (وابسته انگلی که بیماری مالاریا را ایجاد می‌کند) شده‌اند که تا ۱۰۰ درصد در آزمایش روی موش‌ها موفق بوده است. این واکسن محتوی ماده ژنتیکی است که به نام RNA پیغام رسان شناخته می‌شود و می‌تواند طوری طراحی شود که پروتئین‌های هر ویروس، باکتری و یا انگلی را برنامه ریزی کند. این ملکول‌ها سپس درون ملکولی بسته‌بندی می‌شود که که RNA را به سلول تحویل می‌دهد، جایی که این بسته به پروتئین‌هایی ترجمه می‌-شود که سیستم ایمنی میزبان را برای پاسخگویی تحریک می‌کند. علاوه بر هدف قرار دادن بیماری‌های عفونی محققان از این رویکرد برای تهیه یک واکسن سرطان استفاده کردند که می‌تواند به سیستم ایمنی یاد بدهد چطور تومور‌ها را شناسایی و نابود کند.

علاوه بر هدف قرار دادن بیماری‌های عفونی محققان از این رویکرد برای تهیه یک واکسن سرطان استفاده کردند که می‌تواند به سیستم ایمنی یاد بدهد چطور تومور‌ها را شناسایی و نابود کند

«دانیل اندرسون» استادیار دپارتمان مهندسی شیمی‌ درMIT می‌گوید: «رویکرد فرمولاسیون نانو به ما اجازه می‌دهد در هفت روزعلیه هر بیماری جدید واکسن بسازیم که امکان مبارزه با هر شیوع جدید و یا بهبود را به ما می‌دهد». اندرسون نویسنده ارشد مقاله‌ای است که شیوه کاری این مقاله جدید را توضیح می‌دهد. واکسن‌های سنتی حاوی ویروس‌ها یا سایر عوامل بیماری‌زای غیر فعال هستند و زمان بسیاری برای طراحی و تولیدشان صرف می‌شود و درباره بسیاری از بیماری‌ها بسیار این رویکرد با خطر همراه است. باقی واکسن‌ها هم حاوی پروتئین‌هایی هستند که به طور معمول توسط میکروب‌ها تولید می‌شوند اما معمولا با پاسخ قوی سیستم ایمنی همراه نمی‌شوند. اما واکسن‌ها RNA جذاب هستند چون سلول‌های میزبان را وادار می‌کنند تا تعداد زیادی نسخه از پروتئین‌هایی که آن‌ها رمز گذاری کرده‌اند را تولید کنند که باعث واکنش شدید‌تری سیستم ایمنی بدن خواهد شد. این تیم همچنین روی ساخت واکسن‌هایی برای درمان سرطان کار می‌کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین