حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نوع جدیدی از واکسن اچ آی وی آزمایش شد

HIV

اندازه فونت:

آزمایش جدیدی نتایج امیدبخشی در رابطه با واکسن محافظت کننده در برابر ویروس اچ آی وی نشان داد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، در تحقیقی درباره واکسن جدید اچ آی وی نشان داده شد که به طور بالقوه می‌تواند مانع از ابتلای افراد جهان به ایدز شود.

این واکسن برخی از میمون‌ها را از ویروس اچ آی وی محافظت کرده است. محققان معتقدند که برای تشخیص اینکه این واکسن برای جلوگیری از سرایت اچ آی وی موثر است یا خیر، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

حدودا 37 میلیون نفر در جهان مبتلا به این ویروس هستند و تخمین زده شده که هرساله 1.8 میلیون مورد جدید تشخیص داده می‌شوند.

پیش از این هم برای ساخت واکسن اچ آی وی تلاش‌هایی انجام شد که محدود به گونه‌هایی خاص از این ویروس بود که در برخی نقاط دنیا شایع است اما دانشمندان واکسن جدید به نام موزاییک را با ترکیبی از قطعات مختلف ویروس اچ آی وی ساخته‌اند.

دانشمندان این واکسن را در بین افراد سالم 18 تا 50 ساله آزمایش کردند که از کشورهای امریکا، اوگاندا، رواندا، آفریقای جنوبی و تایلند بودند و 48 هفته، چهار واکسن به این افراد تزریق شد که نشان داد همه ترکیبات این واکسن موجب واکنش ضد اچ آی وی در سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

همزمان با این آزمایش، دانشمندان در مطالعه‌ای این واکسن را به میمون‌های رزوس تطبیق کردند تا آنها را از ابتلا به ویروس میمونی-انسانی نقص سیستم ایمنی (SHIV) محافظت کنند. ویروس میمونی-انسانی نقس سیستم ایمنی است ویروسی که دانشمندان در آزمایشگاه از ترکیب ویروسی که در میمون‌ها باعث ایدز می‌شود و ویروس اچ‌آی‌وی ساخته‌اند. این واکسن موجب حفظ 67 درصد میمون‌های شرکت کننده در این آزمایش شد.

نتایج به دست آمده باعث شد تا محققان در مرحله بعد آن را روی 2600 زن در جنوب آفریقا که با خطر ابتلا به ایدز مواجه بودند، آزمایش کنند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین