حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نوبل پزشکی برای شیوه جدید مقابله با سرطان

103646321 capture

اندازه فونت:

دو دانشمند موفق به دریافت نوبل پزشکی برای روش جدید مقابله با سرطان با کمک ایمنی درمانی شدند. 

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، مطالعات پروفسور جیمز پی الیسون از آمریکا و پروفسور تاسوکو هونجو از ژاپن به معالجاتی برای سرطان پیشرفته پوست که می‌تواند مرگبار باشد منجر شده است.

آکادمی علوم سوئد که این جایزه را اعطا می کند گفت که شیوه ایمنی درمانی آنها باعث انقلابی در درمان سرطان شده است. در این شیوه ترمزی در سیستم ایمنی که مانع حمله به سلول‌های بدن می شود از کار می افتد. کارشناسان این شیوه را فوق العاده موثر توصیف می‌کنند هرچند می‌گویند که این رشته هنوز در مرحله نوزادی است.

پروفسور الیسون از دانشگاه تگزاس و پروفسور هونجو از دانشگاه کیوتو مشترکا ۹ میلیون کرون سوئد - معادل یک میلیون و ۱۰ هزار دلار - جایزه خواهند گرفت.

تاسوکو هونجو هنگام دریافت این جایزه به خبرنگاران گفت: "من مایلم به تحقیقاتم ادامه دهم... تا ایمنی درمانی به نجات بیماران بیشتری منجر شود."

آقای الیسون هم گفت: "ملاقات با بیمارانی که با استفاده از این شیوه و با موفقیت درمان شده‌اند یک تجربه عاطفی رضایت بخش است. این بیماران قدرت علوم را ثابت می‌کنند و نشان می‌دهند چرا باید حس کنجکاوی خود را برای درک چگونگی کارکرد جهان دنبال کنیم."

 

درمان یک بیماری غیرقابل درمان

سیستم ایمنی در مقابل بیماری‌ها از بدن محافظت می‌کند، اما دارای یک سازوکار درونی برای جلوگیری از حمله آن به بافت های بدن است.

همین سازوکار به بعضی از بافت‌های سرطانی اجازه می‌دهد از حمله سیستم ایمنی در امان بمانند. الیسون و هونجو که بیش از ۷۰ سال دارند با از کار انداختن پروتئین‌هایی که سیستم ایمنی را از حمله به بافت‌های بدن باز می‌دارد توانستند باعث حمله آن به تومورها شوند.

این دستاورد به توسعه داروهای تازه‌ای منجر شده که بیماران مبتلا به سرطان‌های پیشرفته که قبلا غیرقابل درمان بود را امیدوار می‌کند.

برای نمونه نظام بهداشتی بریتانیا (ان اچ اس) از این شیوه برای درمان مبتلایان به بدترین نوع سرطان پوست، ملانوما، کمک می‌گیرد.

هرچند این شیوه در همه بیماران موثر نیست، اما به نظر می‌رسد در بعضی از آنها فوق العاده موثر بوده و به طور کامل تومور سرطانی را نابود کرده باشد، حتی پس از آنکه شروع به انتشار در سایر بخش‌های بدن کرد. چنین نتیجه فوق العاده‌ای قبلا هرگز در بیماران دیده نشده بود.

پزشکان همچنین از شروع به استفاده از این شیوه برای درمان سرطان پیشرفته ریه کرده‌اند. پروفسور چارلز سوانتون از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا با تبریک گفتن به برندگان گفت: "داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی که برای مقابله با سرطان هایی مثل ملانومای پیشرفته، ریه و کلیه به کار می‌رود چشم انداز درمان را برای بسیاری از بیمارانی که دیگر گزینه‌ای ندارند، دگرگون کرده است."

"رشته درحال شکوفایی ایمنی درمانی که این اکتشافات سرمنشا آن است هنوز در مرحله نوزادی است، برای همین دیدن پیشرفت این رشته در آینده و فرصت‌هایی که پدید می‌آورد مهیج است."

جوایز نوبل که به طور سالانه اعطا می‌شود هر سال با نوبل پزشکی و فیزیولوژی شروع می‌شود. امسال جایزه نوبل ادبیات اعطا نخواهد شد که به دلیل بحران بدرفتاری جنسی در آکادمی سلطنتی علوم سوئد است.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین