حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مقدار لازم حمام گرفتن چقدر است؟

zab63775 1800x800

اندازه فونت:

مردم بعضی کشورها مانند آمریکا، هندوستان، اسپانیا و مکزیک معمولا روزی یک بار با صابون یا بدون صابون دوش می‌گیرند. مردم برزیل در زمانی از سال که دمای هوا بسیار زیاد بالا می‌رود حتی 11 بار در هفته دوش می‌گیرند. اما چه مقدار زمان برای دوش گرفتن لازم است و آیا نیازی به صابون هست یا خیر؟

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس الرت، آکادمی امراض پوستی آمریکا به والدین توصیه کرده است که کودکان خود را براساس اینکه چقدر کثیف هستند و بوی نامطبوع می‌دهند حمام کنند. بنا به گفته این آکادمی اگر کودکی پس از بازی زیاد کثیف نبود، حداقل یک یا دوبار در هفته برای کودکان بین 6 تا 11 سال کافیست.  سیستم مصونیت این کودکان به مقدار کمی کثیفی و باکتری نیاز دارد، در واقع اورگانیسم‌هایی مانند باکتری و دوزهای کم ویروس‌ها و آلودگی‌ها به رشد کودکان کمک می‌کند.

صابون چربی و کثیفی بدن را از بین می‌برد. مولکول‌های صابون کمک می‌کنند تا چربی پوست بدن یا لباس از بین بروند. شامپو هم چربی‌های موهای سر را از بین می‌برد. وقتی فقدان چربی طبیعی بدن با آب جوش و مواد ضدعفونی کننده قوی ترکیب می‌شود، ضمن اینکه حمامی با آب داغ و به مدت طولانی داشته باشیم موجب خشکی بیشتر پوست خواهد شد، به خصوص اگر زمستان باشد و هوای بیرون خانه بیشتر پوست بدن را خشک کند.

دیوید لفل (David Leffell)، از دانشگاه یل آمریکا در این باره می‌گوید، آسیبی که به پوست بدن با حمام زیاد می‌رسد حتی زمانیکه دوش بسته است اما شما در حمام پر از بخار هستید هم متوقف نمی‌شود. وی می‌گوید شخص هنگام حمام کردن و بعد از  آن که پوست بدن خود را با حوله‌ای خشک می‌کند، همه رطوبت سطح پوست بدن‌اش را از بین می‌برد. به خصوص افرادی که علاقمند به حمام با آب داغ هستند، رطوبت بدن آنها زودتر از افرادیکه با آب سرد حمام می‌گیرند از بین می‌رود.

لفل برای داشتن یک پوست سالم رعایت این نکات را لازم می‌داند:

با آب داغ حمام نکنید.

بیش از اندازه در حمام نمانید. ( با 5 تا 10 دقیقه زمان گذاشتن هم می‌توانید کاملا خود را بشویید)

بعد از حمام از لوسیون‌ها و نرم کننده‌ها استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته پوست بدن دوباره به دست آید.

هدف از حمام گرفتن شستن کثیفی‌های بدن است و نباید بیش از حد لزوم در حمام ماند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه