حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مرغ‌های دریایی استرالیایی؛ ناقل میکروب‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک

seagull plogger ir 11 1024x457

اندازه فونت:

پژوهشگران می گویند که کاکایی، یک نوع مرغ دریایی در سراسر استرالیا ناقل میکروب‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک هستند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، دانشمندان که این تحقیق را به سفارش دانشگاه مرداک در شهر پرث استرالیا انجام داده‌اند متوجه شده‌اند که بیست درصد از کاکایی‌های نقره‌ای باکتری‌هایی مانند ای‌کولای حمل می‌کنند که می‌تواند بیماری‌هایی مانند عفونت های مجاری ادراری و عفونت خون و التهاب خونی ایجاد کنند.

نتیجه تحقیق دانشمندان این نگرانی را ایجاد کرده است که این باکتری‌های مقاوم دربرابر آنتی بیوتیک مانند باکتری‌هایی که در بیمارستانها هم موجود است، به انسان‌ها و حیوانات سرایت کند.

دانشمندان نتیجه تحقیق خود را "زنگ خطر " خوانده‌اند. احتمال می‌رود که کاکایی‌ها با تغذیه از آشغال و فاضلاب ناقل این باکتری‌ها شده‌اند.

دکتر سم آبراهام، استاد دانشگاه در رشته دامپزشکی و بیماری‌های عفونی می‌گوید: "به نظر من این یک زنگ خطر برای دولت و سازمان‌های مختلف مانند سازمان‌های تصفیه آب یا مدیریت زباله است که باید با همکاری هم راه حلی برای این مشکل پیدا کنند."

این نوع باکتری می‌تواند از کاکایی به انسان منتقل شود در صورتی که کسی به صورت این پرنده دست بزند، اما اگر شخص دستش را بشوید احتمال سرایت این باکتری به او بسیار پایین می آید.

یک نمونه نشان داده است که این باکتری‌ها در برابر کارباپنم، آنتی بیوتیکی که به عنوان آخرین شانس برای درمان عفونت‌های شدید استفاده می‌کنند، مقاوم است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین