حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مبارزه با عقیم کردن پشه‌های نر

102455865 aust3

اندازه فونت:

به منظور کاهش جمعیت پشه‌های ناقل بیماری، محققان پشه‌های نر را عقیم کردند تا قدرت باروری پشه‌های ماده که نیش می‌زنند، کاهش یابد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، طرح مبارزه با یک نوع پشه ناقل بیماری از طریق عقیم کردن پشه‌های نر که توسط محققان استرالیایی انجام شد با موفقیت همراه بود. در این تحقیق دانشمندان چند هزار پشه ناقل چند بیماری خطرناک برای انسان‌ها را عقیم کردند. محیط طبیعی این نوع پشه‌ها در یک شهر جمعیت آنها تا  80 درصد کاهش یافت.

پشه آیدس ایگیپتی Aedes aegypti ناقل بیماری‌های خطرناکی مانند تب دنگ، زیکا و چیکونگونیاست که با گزیده شدن توسط پشه ماده به انسان منتقل می‌شود و سالانه چندین میلیون نفر را بیمار کرده و موجب مرگ هزاران تن می‌شود. زیستگاه این پشه مناطق استوایی و مرطوب گرمسیری است.

در این طرح چند هزار پشه نر با نوعی باکتری آلوده شدند که آنها را عقیم می‌کرد. پشه نر گزنده نیست و عامل بیماری نمی‌شود و با عقیم کردن پشه‌های نر، پشه‌های ماده بارور نشدند و در نتیجه جمعیت این پشه‌ها کاهش یافت. در واقع پشه‌های ماده با گزیدن انسان برای مکیدن خون آنها عامل بیماری را در انسان تزریق می‌کنند.

پشه‌های عقیم شده به مدت 3 ماه با پشه‌های ماده جفتگیری کردند اما باروری انجام نشد و بدین ترتیب جمعیت پشه‌ها رو به کاهش گذاشته شد.

قرار است از نتیجه این آزمایش در طرح مبارزه جهانی با تب دنگ استفاده شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین