حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ماری‌جوانا و حشیش بیش از الکل اثر منفی می‌گذارند

marijuana may also interfere with how you form memories

اندازه فونت:

استفاده از مشتقات شاهدانه صدمات ماندگاری بر مغز نوجوانان که در این سن درحال رشد است، می‌گذارد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، در تحقیق محققان کانادایی مشخص شد که تاثیر منفی این ماده بر مهارت‌های تفکر، حافظه و رفتار بیش از تاثیر نوشیدن الکل در نوجوانان است.

محققان از دانشگاه مونترآل جوانان را ترغیب کردند استفاده از موادی مثل ماری‌جوانا و حشیش را تا جای ممکن عقب بیاندازند. این مطالعه ۳۸۰۰ فرد درحال بلوغ را برای مدت چهار سال دنبال کرد؛ یعنی از حدود ۱۳ سالگی تا ۱۷ سالگی.

شواهد علمی نشان داده که نوشیدن الکل و مصرف موادی مانند شاهدانه، در سنین نوجوانی باعث ایجاد مشکلاتی در توانایی ذهنی مانند یادگیری، تمرکز، تصمیم گیری و همچنین عملکرد آکادمیک می‌شود.

این مطالعه دریافت که این مشکلات با افزایش مصرف شاهدانه بیشتر می‌شود  و تاثیر آن برخلاف الکل ماندگار است. نوجوانان از ۳۱ مدرسه در کانادا سالی یک بار جزییات نحوه مصرف الکل و مشتقات شاهدانه را ارائه می‌کردند. مهارت‌های مغزی آنها هم سالی یک بار با تست‌های کامپیوتری مورد آزمایش قرار گرفت.

 

مغز درحال رشد

هرچند میزان مصرف شاهدانه در مقایسه با الکل کم بود، ۲۸ درصد نوجوانان به نوعی استفاده از آن اذعان کردند. این در مقایسه با ۷۵ درصد نوجوانانی بود که گفتند حداقل گهگاهی الکل می نوشند.

پروفسور پاتریشیا کنراد سرپرست مطالعه از دپارتمان روانشناسی دانشگاه مونترال گفت انتظار او این بود که الکل تاثیر بیشتری بر مغز نوجوانان داشته باشد.

این مطالعه در عوض شاهد تاثیر منفی‌تر مصرف شاهدانه بر نوجوانان هنگام تست زدن بود. این تاثیر نه فقط هنگام مصرف آن بلکه بعد از توقف مصرف هم مشهود بود. این اثر در حافظه، قدرت استدلال و توانایی کنترل رفتار مشاهده شد.

پروفسور کنراد در مورد نوجوانان گفت: "مغز آنها درحال رشد است اما شاهدانه در این رشد تداخل می‌کند."

وی افزود: "آنها باید استفاده از شاهدانه را تا جایی که می توانند به تاخیر بیاندازند."

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین