حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

قرصی که ورودش را به معده اطلاع می‌دهد

iStock 000010317685Large

اندازه فونت:

یک شرکت داروسازی ژاپنی به همراه شرکت فناوری آمریکایی به تولید قرصی مجوز داده که ورود خود را به معده اطلاع می‌دهد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این سیستم که "سیستم دیجیتال ردیابی خوردن دارو" نام گرفته، در قرصی بکار گرفته شده که در بیماری‌های روانپزشکی استفاده می‌شود و آری‌‍ پی‌پرازول (ابیلیفای) نام دارد. در داخل این قرص یک حسگر قرار دارد و از موادی ساخته شده که در دستگاه گوارش جذب می‌شوند. وقتی این قرص خورده شده و در تماس با ترشحات معده قرار می‌گیرد، حسگر فعال شده و آغاز فرآیند هضم را بعلاوه برخی ویژگی‌های فیزیولوژیک مثل میزان فعالیت دارو ثبت می‌کند.

این اطلاعات به چسبی که بیمار روی پوستش چسبانده و از آنجا به اپلیکیشنی در موبایل ارسال می‌شود. در صورت موافقت بیمار، این اطلاعات از طریق اینترنت در اختیار مراقبان بیمار، پزشکان و کادر درمانی قرار می‌گیرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از آری‌پی‌پرازول دیجیتال را فقط برای درمان اسکیزوفرنی و حملات مختلط افسرگی-شیدایی در اختلال دوقطبی نوع اول یا درمان کمکی در افسردگی صادر کرده است.

ضمن اینکه مصرف این قرص دیجیتال در روانپریشی (سایکوز) ناشی از دمانس ممنوع است. همچنین تا به حال مشخص نشده که استفاده از آن در کودکان بدون ضرر است یا خیر.

یکی از مشکلات درمان بیماری‌های روانپزشکی، خودداری بیمار از خوردن دارو است، اما تولیدکنندگان این سیستم می‌گویند روشن نیست که آیا این قرص دیجیتال می‌تواند به این مورد کمک کند که بیمار حتما دارویش را مصرف کند.

علاوه بر این تولیدکنندگان این سیستم معتقدند که مطلع شدن از شروع هضم قرص ممکن است بین نیم تا دو ساعت طول بکشد و گاهی ممکن است سیستم نتواند آن را ردیابی کند بنابراین، از این قرص برای ردیابی "لحظه به لحظه" و اینکه آیا در موارد اورژانس هضم و جذب دارو آغاز شده یا نه نباید استفاده شود.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه