حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

شیوع ویروس جدید چینی به نقاط دیگر جهان نگرانی‌ها را دامن زد

110450518 gettyimages 600999610

اندازه فونت:

یک ویروس جدید که ماه دسامبر گذشته در چین ردگیری شده دو نفر را از پای درآورده و تاکنون مبتلایان به آن در سه کشور شناسایی شده‌اند. هنگ‌کنگ، سنگاپور و چند فردوگاه عمده در امریکا تدابیر بهداشتی و معاینه مسافران را آغاز کرده‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی‌بی‌سی گفته‌اند که شمار مبتلایان به این ویروس مرموز که در چین ظهور کرده بسیار بیشتر از آمارهای رسمی است. تاکنون ۴۱ مورد ابتلا به این ویروس جدید که در آزمایشگاه‌ها به تایید رسیده‌اند گزارش شده است اما کارشناسان بریتانیایی می‌گویند آمار واقعی احتمالا حدود ۱۷۰۰ نفر است.

ماه دسامبر گذشته دو نفر بر اثر ابتلا به این ویروس در شهر وهان چین جان داده‌اند. پروفسور نیل فرگوسن درباره احتمال شیوع این ویروس گفته: "من نسبت به هفته گذشته نگرانی‌ام به مراتب جدی‌تر شده است."

تحقیق درباره خطرات شیوع این ویروس در مرکز ام‌آر‌سی انجام گرفت که برای مرکز جهانی تحلیل بیماری های عفونی ایمپریال کالج لندن اقدام کرده بود. این مراکز تحقیقاتی از منابع اصلی مشاوردهنده به دولت بریتانیا و سازمان جهانی بهداشت هستند.

هنگ‌کنگ و سنگاپور برای پیشگیری از شیوع این ویروس مسافرانی که از شهر وهان چین به این کشورها سفر کرده‌اند را در فرودگاه‌ها مورد معاینه پزشکی انجام می‌دهند و آمریکا هم از امروز، جمعه ۱۷ ژانویه، شروع به معاینه مسافران در فرودگاه‌های سان فرانسیسکو، لس‌آنجلس و نیویورک کرده است.

پرفسور فرگوسن گفته "هنوز خیلی زود است که هشدار عمومی صادر کرد" اما ما نسبت به هفته گذشته "بسیار نگران‌تر شده‌ایم."

مقام‌های چین می‌گویند مورد جدیدی که از انتقال این ویروس از یک نفر به کس دیگری حکایت داشته باشد مشاهده نکرده‌اند. در عوض آنها معتقدند که ویروس در حقیقیت میان گونه‌های جانوری مختلف انتقال یافته و در شهر وهان میان حیوانات غیراهلی و آبزیان سرایت کرده و احتمالا از بازار فروش ماهی و حیوانات وحشی به انسان منتقل شده است.

با وجود این، پروفسور فرگوسن گفته باید احتمال انتقال انسان به انسان این ویروس هم به طور جدی مد نظر قرار داده شود.

او گفته بعید است که این تعداد انسان همگی بر اثر مواجهه با حیوانات آلوده به این ویروس مبتلا شده باشند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین