حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

شناسایی پروتئین عامل رشد مغز

brain 770x571

اندازه فونت:

محققان‌ دانشگاه کوماموتو ژاپن موفق به شناسایی مکانیزم های عصبی جدیدی شدند که عامل رشد مغز است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از اسوشیتدپرس، با ردگیری پروتئین داخل بدن موجودات زنده، پروتئینی به نام Matrin-3 شناسایی شده که سرنوشت سلول‌های بنیادی عصبی را مشخص می‌کند.

محققان معتقدند که کمبود پروتئین Matrin-3 باعث اختلال در تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های عصبی می‌شود و در نهایت تخریب ساختار لایه‌ای مغز را همراه خواهد داشت. وجود این پروتئین برای حفظ سلول‌های بنیادی مورد نیاز جهت رشد مغز نقش به سزایی دارد. سلول‌های بنیادی عصبی پستانداران در دوره جنینی به سلول‌های عصبی بالغ مثل نورون‌ها و آستروسیت‌ها تبدیل شده و مغز را می‌سازند.

این سلول‌ها با ترکیبی از ژن‌ها، فاکتورهای استنساخ و مسیرهای چندگانه انتقال سیگنال هدایت می‌شوند اما تا به حال درباره مکانیزهای مولکولی موثر بر سرنوشت این سلول‌ها اطلاعات زیادی در دست نیست.

چگونگی حفظ سلول‌های بنیادی در حالت نابالغ یا نحوه تشخیص نوع سلول‌های بالغی که قرار است این سلول‌های بنیادی به آنها تبدیل شوند از اهمیت خاصی برخوردار است. در این تحقیقات مشخص شد که قسمتی از دنباله اسید آمینه پروتئین Matrin-3 وظیفه حفظ سلول‌های بنیادی عصبی را در حالت نابالغ بر عهده دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین