حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سنجاب‌ها راز جلوگیری از آسیب مغزی را می‌دانند

99625349 Mandatory Credit Photo by Andrew Locking REX Shutterstock 5701436a Red squirrel Red squir trans NvBQzQNjv4Bqjrv7Ok5rGhXbAIL6ls0SyYalibfiUUHwGWM4GoJOeAk

اندازه فونت:

محققان کشف کرده‌اند که سنجاب‌ها چگونگی جلوگیری از آسیب مغزی در نتیجه سکته را می‌دانند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از تلگراف، محققان کشف کرده‌اند که وقتی سنجاب‌ها به خواب زمستانی فرو می‌روند، پروسه حفاظتی در سلول‌هایشان رخ می‌دهد که به مغزشان اجازه می‌دهد تا برای کاهش جریان خون و اکسیژن عملکرد مناسبی انجام دهد.

این حیوانات وقتی از خواب زمستانی بیدار می‌شوند علی رغم اینکه از مواد مغذی بی‌نصیب مانده‌اند اما از درد و بیماری هم رنج نمی‌برند.

دانشمندان از موسسه ملی NINDS معتقدند که باید دارویی تولید کنند تا بتواند موجب تغییرات سلولی مشابه خواب زمستانی سنجاب‌ها شود، بدین ترتیب می‌توان از آسیب مغزی بعد از سکته جلوگیری کرد.

جاشوا برن‌استاک، دانشجوی فارغ التحصیل از موسسه NINDS می‌گوید:" به نظر می‌رسد اگر تنها ما بتوانیم پرسه خواب زمستانی را فعال کنیم می‌توان از آن برای حفاظت از مغزها استفاده کرد. ما می‌توانیم در برابر ضربه‌ای که به مغز وارد می‌شود از آن محافظت کنیم و به افراد در فرایند بهبود کمک کنیم."

حدود  صد هزار نفر هر ساله در بریتانیا دچار حمله سکته می‌شوند و 85 درصد آنها از حملات کم رسانی خون به بافت رنج می‌برند. از این تعداد دو سوم نجات یافتگان دچار ناتوانی جسمی می‌شوند. ضمن اینکه 1.2میلیون نفر در حال حاضر در بریتانیا زندگی می‌کنند که با اثرات پس از حمله دست به گریبانند.

در حال حاضر تنها راه کاهش حمله، رفع لخته شدن خون تا جایی که ممکن است، هست. اما اگر درمان بتواند سریع‌تر انجام شود، به مغز کمک می‌کند حتی بدون خون و اکسیژن نجات یابد.

محققان نتیجه گرفته‌اند که پروسه سلولی به نام SUMOlyation (پروتئین‌های SUMO از خانواده پروتئین‌های کوچکی هستند که به سایر پروتئین‌ها متصل یا از آنها جدا می‌شوند تا کارکرد آنها را اصلاح کنند) در هنگام خواب زمستانی سنجاب‌ها فرامحرک است و از سلول‌های این حیوانات محافظت می‌کند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که این پروسه می‌تواند با ابسلن آنزیم بیشتر شود. در واقع وقتی ابسلن به سلول‌های مغزی حیوان تزریق می‌شود، آنها حتی وقتی خالی از خون و اکسیژن هستند، زنده می‌مانند. همچنین تجربیات بیشتر نشان می‌دهد که ابسلن SUMOylation را در مغز موش‌های سالم هم افزایش می‌دهد.

اگر نتایج این تحقیق به موفقیت برسد موجب کاهش خطر مرگ و بهبود بسیاری از بیماران دچار سکته خواهد شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه