حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ساماندهی خاطرات فراموشی شدنی و ماندگار در خواب

sleep man

اندازه فونت:

مغز انسان در خواب خاطراتی را که در بیداری قابل یادآوری نیستند را بازبینی کرده و خاطرات ماندگار و فراموش شدنی را ساماندهی می‌کند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه بن آلمان با کمک مبتلایان به صرع که در مغزشان الکترود کار گذاشته شده است، قادر به ارزیابی الگوهای فعالیت مغز با دقت بالا شدند. برای این منظور، داوطلبان توانستند که مجموعه‌ای از تصاویر را به خاطر بسپارند و بعد محققان فعالیت مغزشان را هنگام خواب اندازه گیری کردند و توانستند آثار فعالیت باند گاما مربوط به هر تصویر را شناسایی کنند.

در این تحقیق مشخص شد هنگام خواب مغز داوطلبان هر تصویر را دوباره به خاطر می‌آورد و می‌تواند تصاویری را که هنگام بیداری به خاطر نمی‌آورند، بازبینی کنند.

بر این اساس، فعال شدن یک تصویر هنگام خواب، یادآوری آن را هنگام بیداری تضمین نمی‌کند. در واقع زمانی که فعالیت باند گاما مربوط به تصویری با امواج هیپوکامپ همراه باشد، شخص می‌تواند آن تصویر را مجددا به یاد بیاورد.

ضمن اینکه محققان نتیجه گرفتند که فعالیت باند گاما در زمان نخستین مشاهده تصویر به دو مرحله شامل پردازش سطحی و پردازش عمیق تقسیم می‌شود و تنها تصاویری که در زمان نخستین مشاهده و هنگام خواب، مرحله پردازش عمیق در موردشان فعال می‌شود، بعدا داوطلبان آنها را بیاد می‌آورند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین