حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رژیم غذایی روزه‌‌مانند دیابت را درمان می‌کند

pancreas insulin 1024

اندازه فونت:

محققان به‌‌تازگی راهی کشف کرده‌‌اند که در آن یک رژیم مانند روزه می‌‌تواند پانکراس را به‌بازسازی خود و تولید انسولین وادار کند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، بیماری دیابت زمانی بروز می‌‌کند که پانکراس نتواند انسولین تولید کند (دیابت نوع 1) یا انسولین برای مصرف‌شدن در بدن مقاومت کند (دیابت نوع 2). این بیماری جدا از اینکه مبتلایان را از مصرف دامنه عظیمی خوراکی‌ها محروم می‌‌کند عوارض دردناک و بعضا علاج‌‌ناپذیر در پی دارد. از این‌روی، محققان برای توقف پیشروی پر سرعت این بیماری همه‌‌گیر هرروزه تلاش‌‌های زیادی می‌‌کنند.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به‌تازگی موفق به کشف راهی برای غلبه به این بیماری شده‌‌اند که اساس آن بر پایه رژیم غذایی و چیزی شبیه روزه است.

دانشمندان این رژیم را روی موش‌‌ها امتحان و مشاهده ‌‌کرده‌‌اند که پانکراس موش شروع به خودترمیمی و بازساری عملکرد تولید انسولین کرده و علائم هر دو نوع دیابت کم‌‌رنگ شده‌‌اند.

والتر لونگو، سرپرست تحقیقات می‌‌گوید: «با قراردادن موش‌‌ها در شرایط سختِ ‌نخوردن و بازگرداندن آنها از این وضع مشاهده کردیم که سلول‌‌های پانکراس موش با بهره از نوعی برنامه‌‌ریزی مجدد رشد شروع به ترمیم و بازسازی خودشان کرده‌‌اند.»

در آزماش اخیر طی دوره‌ای چندماهه هفته‌‌ای یک‌‌بار موش‌‌ها را به‌مدت چهار روز در وضعیت گرسنگی قرار دادند. دانشمندان مشاهده کردند که همین گرسنگی اجباری سبب شد تا سلول‌‌های بتا در پانکراس دوباره‌‌سازی شده و سلول‌‌های آسیب‌‌دیده با نوع سالم خود تعویض شوند.

در انسان‌‌ها نیز این نوع رژیم پیش‌از این امتحان و نتایج ثمربخش آن درمورد کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌‌های قلبی و سرطان مشاهده شده و همچنین در کم‌کردن علائم ام‌اس هم موفق بوده است. در هرصورت با قرارگرفتن بدن در وضعیت گرسنگی زیاد به‌نظر می‌‌رسد که بدن خودش را برای تولید سلول‌‌های سالم تنظیم می‌‌کند.

تیم تحقیقاتی همچنین آزمایش‌هایش را روی کشت‌‌های سلولی پانکراس از اهداکنندگان سلول با دیابت نوع یک انجام داد و دریافت این رژیم تولید انسولین و پروتئین Ngn3 بیشتری نسبت به عملکرد معمولی پانکراس در پی دارد. این بدین‌معناست که نتایج رضایت‌‌بخش بوده و احتمالا روی انسان‌‌ها هم به‌‌خوبی جواب خواهد داد و می‌‌توان به درمان دیابت بدون نیاز به دارو در آینده امیدوار بود.

والتر لونگو در آخر می‌‌گوید: «از نظر علمی این کار بسیار پراهمیت است زیرا اگر جواب بدهد ثابت کرده‌‌ایم که بدون اعمال تغییرات ژنتیکی توانسته‌‌ایم سلول‌‌های بدن را وادار به نوسازی خودشان کنید.»

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین