حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رونمایی از پروژه "مغز آزمون" در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

web brain getty c DONTUSEAGAIN2

اندازه فونت:

به‌مناسبت هفته آگاهی از مغز، پروژه مغز آزمون (BEAIN CHEK) در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رونمایی شد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین به‌نقل از ایسنا، مدیرگروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حاشیه رونمایی از پروژه مغز آزمون به خبرنگاران گفت: این پروژه بر پایه شکل پذیری و توانمندی مغز در بهبود عملکرد خود و  منطق آن بر توانایی مغز برای شکل دادن به خود و پیشرفت و ارتقا به سوی مغز بهتر، استوار است .

دکتر  محمد نامی این اقدام را ابتکاری با ساختاری جدید دانست که با مشورت اساتید طراحی و برای اولین‌بار در دانشکده علوم فناوری‌های نوین پزشکی شیراز، به متقاضیان عرضه می‌شود.

او با بیان اینکه تمام ابزارها با یک چارچوب و فرآیند تعریف شده است، ادامه داد: توجه به جنبه‌های مختلف روانشناختی، معاینه مغز و اعصاب، روان سنجی، ارزیابی‌های کاردکردهای اجرایی و شناختی قشر عالی مغز و الکتریسیته مغز در قالب نقشه برداری مغزی و طیفی از مطالعات رفتاری در کنار هم، در قالب 6 ایستگاه مختلف و تحلیل این ارزیابی‌ها به یک مدرک پزشکی و یک مستند طبی قابل استناد این پروژه را منحصر به فرد کرده است .

مدیر گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این پروژه را یک ابتکار علمی و خرد جمعی در علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان و اضافه کرد: با این روش می‌توان برای نقاط قابل بهبود کارکرد مغزی، راهبرد طراحی کرد و همچنین فرد با ابزار و روش های موجود، می تواند کارکرد مغزی و ذهنی و روان شناختی خود را ارتقا دهد .

او اضافه کرد: در این روش با تشخیص جنبه‌های خاص شناختی رفتاری، برای بیماری‌های آلزایمر، پارکینسون، سکته مغزی، مشکلات حسی حرکتی، ام اس یا طیف بیماری‌های شناختی رفتاری کودکان، می‌توان به تیم علوم اعصاب در سطح مغز و اعصاب، روان پزشکی، جراحی اعصاب و هر حوزه دیگر مشاوره داد .

این متخصص علوم اعصاب گفت: افراد از سن حدود 4 تا 88 سالگی، برای سلامت مغز خود، می‌توانند از مغز آزمون بهره ببرند، همچنین با مغز آزمون و ارزیابی‌های آن، ساختارها و کارکردهای مختلف مغزی، نقشه برداری مغز و تمام ابزارهای ارزیابی رفتاری، می‌توانیم به سویی برویم که سطح عملکرد افراد در کارکردهایی مانند توجه، یادگیری، گفتار، قضاوت، حافظه، تصمیم‌گیری، حل مسئله، برنامه ریزی و کاردکردهای عالی اجرایی قشر مغز، ارتقا یابد.

نامی افزود: مردم معاینه‌های مختلفی مانند شماره چشم، قندخون، کلسترول و آزمایش خون انجام می‌دهند و به فکر کارکرد مغز نیستند و آنقدر ناآگاه با مغز پیش می‌روند تا زمان بروز مشکل به درمان بپردازند، اما هدف این مرکز و افتتاح این پروژه، فاصله از حوزه درمان در بحث علوم اعصاب و مغز و اعصاب تا حد امکان و حرکت به سوی خود مراقبتی و طب پیشگیری است .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین