حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رمزنویسی ژن، روش جدیدی برای ایمنی اطلاعات دی ­ان­ ای

dna security stanford 1

اندازه فونت:

محققان دانشگاه استنفورد، تکنیکی را ابداع کرده­‌اند که می‌تواند اطلاعات ژنومیک غیرضروری را پنهان کند و به دانشمندان امکان دهد به تغییر و تحولات اصلی مربوط به بیماری دسترسی داشته باشند، بدون آنکه نیاز باشد توالی ژنومیک گسترده‌تر (broader genome sequence) فرد آشکار شود.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از نیواطلس، در دنیایی که همه چیز از پروفایل‌های روزانه تا تشخیص‌های پزشکی به اطلاعات دی‌ان‌ای بستگی دارد، امیدواریم کسانیکه به دی­‌ان‌­ای ما دسترسی دارند، مسئولیت­ پذیر هم باشند اما بسیاری از اوقات، این امیدواری چندان درست از آب در نمی‌آید. با اطلاعات ژنومیک که روز‌به‌روز ارزشمندتر و مهم‌تر می‌شود، تقاضای امنیت و حفاظت این اطلاعات نیز بالاتر می‌رود.

اغلب افرادی که دچار بیماری هستند یا می‌دانند بیماری ژنتیکی خاصی در خانواده آنهاست که ممکن است آنها  نیز روزی به آن بیماری دچار آن شوند، باید به محققان اجازه دهند توالی ژنومیک آنها را بررسی کنند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد انگلستان، تکنیکی را بر اساس پروتکل رمزنگاری قدیمی ابداع کرده ­اند که به نام پروتکل Yao شناخته می‌شود. بدین صورت که افراد ژنوم‌های خود را با استفاده از الگوریتمی در موبایل یا کامپیوتر خود (که انواع خاص ژن را به مجموعه رشته‌های خطی و باریکی بر می‌گردانند)، به طور محفوظی در فضای ابری آپلود می­ کنند. در آخر هم محقق تنها به داده‌ای که مربوط به تحقیق‌اش است، دسترسی خواهد داشت. در این روش هیچکس به جز خود فرد یا هیچ کامپیوتری، به طور کامل به مجموعه اطلاعات ژنتیکی­ اش دسترسی ندارد.

تیم تحقیقاتی مراحل آزمایش را با عملکردهایی مانند تشخیص اثبات ژن خاص در بیماران با بیماری‌های نادر و مقایسه دی­ ان ای نوزاد با والدینش شرح دادند تا دلیل احتمالی بیماری ژنتیکی را مشخص کنند. در تمام این آزمایش­­ ها حداقل 97 درصد اطلاعات دی­‌ان­‌ای یکتای فرد کاملا از محققان پنهان بود.

 گیل بجرنو از تیم تحقیقاتی درباره این روش گفت: «عقیده کلی وجود که تفاوت‌های معنی‌دار را تنها با بررسی ژن کامل می‌توان تشخیص داد اما این تفاوت‌های معنی‌دار در بخش بسیار کوچکی از دی ­ان­ ای ما وجود دارد. در حال حاضر ابزارهای فوق­ العاده‌ای در علم کامپیوتر و رمزنویسی وجود دارد که به محققان امکان می‌دهد در حالیکه باقیمانده ژن کاملا پوشیده و مخفی است، این تفاوت‌ها را بشناسند.» در آینده بازار دی­ ان­ ای، بازار بزرگی خواهد شد و پروتکل‌های امنیتی مانند همین تکنیک جدید دانشگاه استنفورد اهمیت بسیار می‌یابد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه