حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

راه رفتن سه مرد معلول با کاشت وسیله‌ای در نخاع

104121272 courtinewithpatients

اندازه فونت:

پزشکان در سوئیس موفق شدند با وسیله الکتریکی که در کنار ستون فقرات سه مرد معلول کاشتند، سیگنال‌های مغز به پاهایشان را تقویت کنند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این وسیله به رشد مجدد سلول‌های عصبی در نخاع این سه مرد کمک کرده است.محققان امیدوارند که این فایده غیرمنتظره - رشد مجدد سلول‌ها - در نهایت به بعضی از افراد معلول امکان حرکت مستقل را بدهد.

اولین بیماری که با این شیوع معالجه شد دیوید امزی ۳۰ ساله اهل سوئیس بود. او هفت سال پیش در یک حادثه ورزشی دچار صدمه شدید در ناحیه ستون فقرات و نخاع شد و پزشکان معالج به او گفتند که دیگر راه نخواهد رفت. با این حال او اکنون به لطف یک وسیله الکتریکی اختراع شده در موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان می‌تواند حدود نیم مایل (۸۰۰ متر) راه برود.

معالجه تازه تحت هدایت دکتر گریگوار کورتین در این موسسه انجام شد. چیزی که باعث شگفتی دکتر کورتین شد این بود که وسیله کاشته شده در کنار نخاع تاثیری بیش از راه انداختن دیوید داشت.

او می‌گوید: "مساله کاملا غیرمنتظره‌ای که مشاهده کردیم بهبود نخاع بود. ما در حیوانات هم مشاهده کرده‌ایم که به نظر می‌رسد فیبرهای عصبی دوباره رشد می‌کنند و مغز را به نخاع وصل می‌کنند." در نتیجه حتی وقتی این دستگاه خاموش است دیوید می‌تواند تا هشت قدم بردارد و این اولین بار است که چنین موفقیتی در تاریخ جراحات مزمن نخاعی ثبت می‌شود.

با این حال این دستگاه کاملا موثر نیست و راه رفتن برای دیود در خارج از محیط آزمایشگاهی را سخت می‌کند. علائم الکتریکی دستگاه بعد از مدت کوتاهی باعث ناراحتی بیمار می‌شود و نمی‌شود به طور دائم از آن استفاده کرد.

این سیستم گران است و برای استفاده روزمره در محیط عادی به اندازه کافی قابل اعتماد نیست به همین دلیل هنوز نمی‌توان بر آن نام معالجه گذاشت. با این حال کارشناسان از آن استقبال کرده‌اند.

دکتر مارک بیکن مدیر اجرایی و علمی مرکز "تحقیقات ستون فقرات و نخاع" می‌گوید که این تجربه نشان می‌دهد که امکان درمان معلولیت حداقل تا حدودی وجود دارد.

او گفت: "نمی‌شود نظر داد که این شیوه در شکل کنونی گزینه‌ای عملی برای بیماران است. اما نشان می‌دهد که مدلی قابل اجرا از آنچه برای تحریک رشد مجدد (سلول های عصبی نخاع) لازم است در اختیار داریم و اینکه در نهایت معلولیت قابل درمان خواهد بود."

دو مرد دیگری که در این درمان آزمایشی شرکت دارند هم به درجات مختلف توانسته‌اند دوباره راه بروند.

محققان بر این باورند که سیستم آنها به تدریج بهبود خواهد یافت. آنها برای انجام آزمایش‌های بزرگتر در اروپا و آمریکا ظرف سه سال برنامه ریزی می‌کنند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین