حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دیابتی‌ها بیشتر در معرض بیماری ریوی هستند

44055

اندازه فونت:

 در تحقیقی مشخص شده که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ریوی هستند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه هیلدبرگ آلمان با انجام تحقیقاتی به این نتیجه رسیده‌اند که افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 2 بیشتر در معرض ریسک ابتلا به بیماری ریه با مشخصه تنگی نفس هستند تا افرادیکه مبتلا به بیماری دیابت نیستند.

در این تحقیق مشخص شده که افزایش تنگی نفس، اختلالات ریه بینابینی و بیماری ریه محدود کننده می‌توانند با دیابت نوع 2 مرتبط باشند.

نتایج قبلی آزمایشات روی حیوان‌ها رابطه قابل توجیهی بین بیماری‌های ریه محدودکننده و دیابت نشان داده است. از این رو دانشمندان بر این باورند که بیماری ریوی می‌تواند پیامد دیابت نوع 2 باشد.

ضمن اینکه بیماری ریوی محدودکننده با آلبومینوری با افزایش وجود آلبومین در ادرار که نشانه بیماری کلیوی است هم مرتبط است. این شرایط حاکی از این است که بیماری ریه و بیماری کلیه با نفروپاتی، بیماری کلیوی دیابتی در ارتباط است.

در این تحقیق داده‌های 110 بیمار مبتلا به دیابت بلند مدت نوع 2، 29 بیمار تازه مبتلا شده به دیابت نوع 2 و 68 بیمار دارای علائم پیش دیابت و 48 بیمار فاقد دیابت مورد بررسی قرار گرفتند.

شرکت کنندگان از لحاظ متابولیک، تنگی نفس، عوارض مرتبط با دیابت و عملکرد ریه مورد تحقیق قرار گرفتند. نتایج حاکی از این است که بیماری ریوی محدودکننده در 27 درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بلندمدت و 20 درصد بیماران تازه مبتلا شده به این بیماری و 9 درصد مبتلایان به علائم پیش داوری مشاهده شده است.

همچنین دیابت فیبروز ریوی (وضعیتی که در آن کیسه هوا در ریه سفت و زخمی می‌شود) را افزایش می‌دهد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین