حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دورگه‌ها مجوز گرفتند در آمریکا مطابق قوانینی محدود و ویژه تحقیقات روی جنین دورگه انسان حیوان برای تولید اعضای یدکی بدن انسان آزاد شد

embryos 1

اندازه فونت:

از سپتامبر 2015 اهدای بودجه تحقیقاتی از سوی انستیتو ملی سلامت NIH در آمریکا به محققان در زمینه اضافه کردن سلول‌های بنیادین انسانی به جنین حیوانات که مخلوطی به نام کایمرا ایجاد می‌کند، ممنوع شده بود. اما پیشنهاد جدید که توسط NIH منتشر شده است این ممنوعیت را لغو کرده، مگر در موارد خاص. این پیشنهاد همچنین خبر از تشکیل یک پنل بررسی مسائل اخلاقی و نظارت بر موضوع داده است. در ژنتیک کایمرا به یک ارگانیسم واحد گفته می‌شود که از یاخته دو موجود متفاوت شکل گرفته است.

این قانون جدید دوران توسعه جنین کایمرا را کوتاه می‌کند که در آن سلول‌های انسانی به جنین نخستی سانان تزریق شده قبل از شکل گیری سیستم اعصاب مرکزی از ادامه رشدش جلوگیری می‌شود. هدف از این کار محدود کردن تعداد سلول‌های انسانی است که مغز موجود کایمرا را تشکیل می‌دهند. همچنین این قانون پرورش حیوانات با سلول‌های انسانی  از طریق ممنوعیت پرورش جنین شبه انسانی در رحم غیر انسان یا تولد حیوانی که بیشتر از والدینش خصوصیات انسانی دارد، را ممنوع کرده است.

کایمرا یک محدوده تحقیقاتی درحال رشد است که از آن برای مطالعه مراحل اولیه رشد جنین و تولید نمونه‌های حیوانی از بیماری‌های انسانی استفاده می‌شود. اما هدف اصلی این کار مهندسی حیوانات برای پرورش اعضای انسانی است. این اعضا سپس بعدا از حیوانات رشد کرده برداشته شده و برای پیوند روی انسان‌های بیمار استفاده می‌شود

 

بر این اساس هر پیشنهاد دریافت کمک مالی که در قالب این محدودیت‌ها و قوانین قابل ارزیابی نباشد به پنل بررسی فرستاده می‌شود. این پنل توجه ویژه‌ای با پیشنهادیه‌هایی خواهد داشت که در آن از نخستی سانان استفاده شده یا اینکه سلول‌های انسانی ممکن است مغز حیوانات را تحت تاثیر قرار دهند. اما مثلا این ممنوعیت در مورد مغز جوندگان وجود ندارد، چون محققان معتقدند که مغز آن‌ها تفاوت بسیاری با مغز ما دارد.

به گزارش دانشمند آنلاین و به نقل از نیچر کایمرا یک محدوده تحقیقاتی درحال رشد است که از آن برای مطالعه مراحل اولیه رشد جنین و تولید نمونه‌های حیوانی از بیماری‌های انسانی استفاده می‌شود. اما هدف اصلی این کار مهندسی حیوانات برای پرورش اعضای انسانی است. این اعضا سپس بعدا از حیوانات رشد کرده برداشته شده و برای پیوند روی انسان‌های بیمار استفاده می‌شود. انجام چنین تحقیقاتی در بسیاری از کشور‌های اتحادیه اروپا ممنوع است و بحث‌های اخلاقی هم در زمینه پرورش موجوداتی با خصوصیات انسانی و هم در زمینه مرگ‌ این موجودات برای برداشت اعضا وجود دارد. بسیاری این عمل را غیر اخلاقی می‌شمرند. همچنین نسبت به عواقب تولید چنین موجوداتی در آزمایشگاه هشدارهای بسیاری داده شده است. با این حال NIH امیدوار است با به کار گیری قوانین سخت‌گیرانه از بروز مواردی که مشمول این مباحث اخلاقی می‌شود جلوگیری کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین