حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دوربینی برای تشخیص زخم ناشی از دیابت

Wound Clinic img1

اندازه فونت:

بارها دیده‌ایم که فرد مبتلا به دیابت مجبور به قطع عضوی از بدن‌اش شده است. در واقع کل فرایند آسیب به رگ‌های خونی ممکن است تا در کمتر از یک هفته طول بکشد بنابراین ردیابی نشانه‌های آن اهمیت به خصوصی دارد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، راب سیمسون محقق انگلیسی موفق به ساخت دوربینی شده که با استفاده از آن احتمال جراحت‌های خطرناک در پای مبتلایان به دیابت پیش از ظهور را ردیابی می‌کند.

در واقع این فناوری برای کنترل بشکه‌های حاوی زباله‌های هسته‌ای و همچنین تهیه نقشه سه بعدی از مکان ماهواره‌ها در فضا استفاده می‌شده است اما این محقق متوجه شد که از این دوربین می‌تواند برای ردیابی تغییرات دمای پای بیماران مبتلا به دیابت هم استفاده کرد.

این دوربین معمولی دارای حسگرهای دما است که نقاط با درجه حرارت بالا را در پای بیمار ردیابی می‌کند. علامتی که نشان می‌دهد تا در روزها یا هفته‌های بعد زخم‌هایی در پای فرد ایجاد می‌شود. زخم‌هایی که در اثر فشار، جراحت یا سایش به وجود می‌آیند و گردش خون در زیر این نقاط از بدن کاهش می‌یابد. این دوربین در ظرف چند ثانیه تصویربرداری و نقشه کاملی از دمای نقاط مختلف پا را فراهم کرده و نقاط با حرارت زیاد را به رنگ‌های زرد و قرمز و نقاط خنک‌ را سبز یا آبی نشان می‌دهد.

بیماران خود به تنهایی هم می‌توانند از این دوربین استفاده کنند. این دوربین در حال حاضر در بیمارستان‌های لندن، منچستر و نیوکاسل استفاده می‌شود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه