حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دانستنی‌ها درباره سرخک

111

اندازه فونت:

سرخک بیماری شایعی است که عمدتا کودکان دچار آن می‌شوند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از یورونیوز، سرخک بیماری بسیاری مسری است که بیشتر کودکان دچار آن می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های این بیماری، جوش‌های پوستی است. سایر علائم این بیماری شامل آبریزش بینی، تب بالا، سرفه خشک واشک چشم هستند.  ویروس سرخک به کمک ذرات معلق در هوا و یا از طریق عطسه و سرفه و همچنین از طریق تماس مستقیم با ترشحات بینی، دهان و گلوی افراد مبتلا منتقل می‌‌شود.

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در دهه 60 میلادی واکسنی برای آن تهیه شد و از دهه 80 میلادی واکسیناسیون این بیماری به طور گسترده انجام می‌شود. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تا پیش از طرح آغاز واکسیناسیون، سالانه حدود 2 میلیون و 600 هزار نفر در اثر سرخک فوت می‌کردند.

اما در ابتدا ادعا می‌شد که استفاده از واکسن سرخک، خطر ابتلا به بیماری اوتیسم به همراه دارد که البته با تحقیقات گسترده این ادعا رد شد. مبتلایان به سرخک حتی می‌توانند چهار روز قبل از بروز این بیماری، آن را به دیگران سرایت دهند.

از علت های خطرناک بودن این بیماری، امکان ابتلا به ذات الریه یا ورم مغز است، عوارضی که ناتوانی دائمی و یا حتی مرگ در پی دارد.

نود درصد از افرادیکه در معرض ویروس سرخک هستند، در صورتیکه واکسینه نشوند به این بیماری مبتلا خواهند شد. برخی محققان بر این باورند که گروهی از بزرگسالانی که در کودکی در ده‌های گذشته واکسینه شدند، ممکن است بار دیگر به این بیماری مبتلا شوند. اما اگر به کودکان دو دوز واسکن تزریق شود، برای تمام عمر از این بیماری مصون هستند.

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه