حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

خانواده ماسیلی دردی حس نمی‌کنند

99219382 gettyimages 653960888

اندازه فونت:

لتیسیا مارسیلی 52 سال سن دارد و به همراه خانواده‌اش دردی در بدن احساس نمی‌کنند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، خانواده لتیسیا حساسیتی به درد ندارند. در واقع به گفته دانشمندان این خانواده برخی از اعصابشان درست کار نمی‌کند. شاید با کشف ژن جهش یافته در بدن آنها بتوان به روش‌های درمانی برای کمک به بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می‌برند، دست یافت.

این خانواده دارای سندرمی هستند که به سندرم درد ماسیلی مشهور است. این خانواده در بسیاری از مواقع حتی متوجه شکستگی یا سوزشی در بدن‌شان نمی‌شوند.

دکتر جیمز فکس، استاد دانشگاه لندن و رئیس تیم تحقیقاتی درباره این سندرم می‌گوید، این خانواده همه عصب‌هایی که یک بدن باید دارا باشد را دارند اما مشکل در درست کار نکردن این اعصاب است.

این تیم تحقیقاتی با بررسی بر روی این خانواده به دنبال کشف ماهیت این سندرم هستند.

سندرم ماسیلی بیماری است که مبتلایان به آن از حد معمول به حرارت بالا و کپسایسین (نوعی ماده شیمیایی) موجود در فلفل‌های تند حساس هستند و استخوان بدن‌شان بدون هیچ احساس دردی دچار شکستگی می‌شود.

محققان با مطالعه بر روی اعضای این خانواده به این نتیجه رسیدند که ژن ZFHX2 در آنها جهش شده است. آنها بعد از آن روی دو موش که بدون این ژن پرورش یافته بودند، مطالعه کردند و متوجه تغییر در آستانه تحمل درد آن‌ها شدند.

آنها موش‌هایی با ژن جهش یافته مشابه خانواده مارسیلی پرورش دادند و بعد از مطالعه روی آنها دریافتند به شکل قابل ملاحظه‌ای به حرارت بالا بی حس هستند. پروفسور آلویزی می‌گوید:" با انجام تحقیقات بیشتر برای فهم تأثیر این جهش روی میزان حساسیت و پیدا کردن ژن‌های دیگری که ممکن است در این مسأله درگیر باشند، می‌توان به پیشرفت‎های دارویی تازه امیدوار بود."

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه