حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

حمله 60 ثانیه‌ای به سلول‌های سرطانی با فناوری نانو

635983060144628020

اندازه فونت:

دانشمندان موفق به توسعه نانوربات‌‌ها شدند که با سرعت زیادی به سلول‌های سرطانی  نفوذ کرده و در 60 ثانیه آنها را نابود کنند.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از مجله نیچر، تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان آمریکایی و انگلیسی موفق به توسعه نانوربات‌های تک مولکولی شدند که با سرعت زیادی به غشا سلول‌های سرطانی نفوذ کرده و داروسازی می‌کنند.

دکتر رابرت پال، سرپرست این تیم تحقیقاتی معتقد است که این ماشین‌ها برای درمان انواع سرطان‌ها از جمله آنهایی که به درمان مقاوم هستند، مفیدند. در آزمایشی در دانشگاه دورام انگلستان، نانوربات‌ها موفق شدند تا به مدت یک تا سه دقیقه از دیواره سلول سرطانی پروستات عبور کرده و سلول سرطانی را از بین ببرند.

به گفته این دانشمند نانوربات‌های بسیار کوچک که 50 هزار عدد از آنها را می‌توان در قطر یک تار موی جای داد، باید با سرعت 3 میلیون بار در ثانیه چرخانده شده تا از بدن عبور کرده و بر حرکت براونی (در فیزیک به حرکت تصادفی ذرات غوطه ور در مایع یا گاز بر اثر برخورد این ذرات با اتم‌ها یا مولکول‌های سیار، حرکت براونی گفته می‌شود) غلبه کنند.

گام بعدی در این تحقیق آزمایش بر روی میکروارگانیسم‌ها و ماهی‌ها هست در صورت موفقیت در این مرحله، آزمایشات روی جوندگان آغاز خواهد شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه