حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

جوانسازی رگ‌های خونی با آنتی اکسیدان

image 5470e Agiogenesis

اندازه فونت:

تحقیقی که محققان در آمریکا انجام دادند نشان می‌دهد که مصرف انتی اکسیدان‌های جدید می تواند موجب افزایش انعطاف رگ‌ها تا 15 درصد شود و بدین ترتیب عروق خونی را 15 تا 20 سال جوان‌تر کند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، نتیجه یک تحقیق کوچک در دانشگاه کلرادو در آمریکا نشان میدهد که مصرف آنتی اکسیدان‌ جدید می‌تواند عروق خونی را پاک کند و باعث راحتی گردش خون در بدن شود.

تحقیق دانشگاه کلررادو بر روی ۲۰ زن و مرد ۶۰ تا ۷۹ ساله انجام گرفت و محققان مکمل آنتی‌اکسیدان جدیدی به این افراد دادند که به طور ویژه به روی میتوکندری سلول اثر بگذارد.

این مکمل که "MitoQ" خوانده می‌شود حاوی آنتی‌اکسیدان طبیعی به نام "Coenzyme Q10" است که به ویژه به روی میتوکندری در داخل سلول‌ها اثر می‌گذارد. میتوکندری از اجزا درون سلول محسوب می‌شود که وظیفه انتقال انرژی را برعهده دارد.

محققان به این نتیجه رسیدند که در مدت ۶ هفته تنگ شدن رگ‌های خونی که نتیجه افزایش سن است با خوردن این آنتی ‌اکسیدان‌ها تغییر می‌کند. نتیجه تحقیق دانشگاه کلرادو نشان دهنده این است که رگ‌های خونی افراد مورد آزمایش  تا ۴۲ درصد انعطاف خود را باز یافته‌اند. این میزان انعطاف سلول‌های رگ‌های خونی به معنی جوان شدن رگ‌ها بین ۱۵ تا ۲۰ سال است.

در گروه دیگری از شرکت‌کنندگان که فقط قرص‌های "دارونما" مصرف کرده بودند این تغییرات مشاهده نشده است. اعضای این گروه هم در دور دوم آزمایش این آنتی اکسیدان‌ها را دریافت کردند و نتیجه آزمایش نشان دهنده آن بود که همان تغییرات در رگ‌های خونی آن‌ها هم به وجود آمده است.

آنتی اکسیدان‌ها به میزان زیادی در بدن افراد جوان به طور طبیعی تولید می‌شوند. با افزایش سن رگ‌‌ها در جریان گردش خون کارآیی خود را از دست می‌دهند. این امر به دلیل رادیکال‌های آزاد در خون است که به جداره درونی رگ‌ها آسیب می‌زنند و این خود موجب تولید "لایه درون رگی" یا "اودم" می‌شود.

سبزیجات، میوه‌ها و بسیاری از ادویه‌ها از منابع طبیعی آنتی اکسیدان‌ها محسوب می‌شوند.

تامین مالی این تحقیق از سوی موسسه ملی بهداشت ایالات متحده آمریکا بوده است. محققان در نظر دارند حال در گروه بزرگ‌تری این تحقیق را انجام دهند.

اگر مصرف این نوع آنتی اکسیدان‌ها در تحقیقات بزرگ‌تر هم نتیجه مثبتی بدهد، می‌تواند تحول مهمی در بهبود بیماری‌های قلبی و عروق ایجاد کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین