حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

جراحی داخلی آسان‌تر با بازوی رباتیک

dims

اندازه فونت:

 محققان دانشگاه هاروارد، بازوی رباتیکی برای کاربرد در جراحی داخلی ساخته‌اند.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از انگجت، بازوی رباتیک ساخت محققان دانشگاه هاروارد رباتی است که در زمان ورود به بدن مسطح است و هنگام نیاز چند بعدی می‌شود.

این بازوی رباتیک با ورود اندسکوپ به درون بدن و بخش‌های داخلی باریک و مسطح به صورت مسطح است و در صورت نیاز چند بعدی شده و همه ابزارهای مورد نیاز جراحی را در خود دارد.

ابزارهای جراحی همیشه جنس سختی داشته‌اند، اما این ربات از طراحی هیبریدی برخوردار است و شامل اسکلتی سخت با پوششی از مواد نرم است. ضمن اینکه این ربات قابلیت لمس هم دارد و می‌تواند به جراح کمک کرده و نشان دهد که که دقیقا در کجای بدن بیمار قرار دارد و کدام قسمت آن را لمس کرده و یا چگونه حرکت می‌کند.

این ربات با وجود اجزای نرم و سخت انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به ابزارهای سخت جراحی دارد.

یکی از بخش‌های نرم این وسیله یک کاپ مکنده است که می‌تواند هنگام عملیات جراحی بافت‌های داخلی را کنترل کند. همچنین دارای محرکی است که با آب کار کرده و در حالت عادی به صورت مسطح است اما هنگام نیاز چند بعدی خواهد شد.

محققان دانشگاه هاروارد روش تولید این ربات را بسیار ساده عنوان کرده‌اند پس انتظار می‌رود تا عرضه تجاری آن هم بسیار راحت باشد. ضمن اینکه می‌توان دستگاهی کوچکتر برای جراحی‌های پیچیده‌ای چون جراحی ریه و مغز طراحی کرد.

دانشمندان در حال حاضر این دستگاه را به طور آزمایشی در شکم خوک استفاده کرده‌اند، باید در شکم سایر حیوانات نیز آزمایش شود تا در صورت دریافت جواب مثبت روی انسان‌ها نیز آزمایش شود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه