حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تولید دارویی جدید برای مقابله با مالاریا

drug

اندازه فونت:

داروی مقابله با مالاریا که اولین قرصی است بعد از 60 سال در آمریکا مجوز گرفته، تولید می‌‌شود.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این قرص که تافنوکوئین نام دارد بیشتر برای درمان نوعی از مالاریا است که پس از دوره پنهانی ظاهر می‌شود. این بیماری هر ساله بیش از هشت میلیون نفر در جهان را مبتلا می‌کند.

مقابله با این نوع بیماری مشکل است چون برای سال‌ها در کبد پنهان می‌ماند. مالاریای بازگردنده شایع‌ترین نوع بیماری‌ای است که در خارج از ناحیه موسوم به جنوب صحرای آفریقا وجود دارد که به خصوص کودکان برابر آن آسیب‌پذیر هستند.

با نیش پشه این بیماری به دیگران منتقل می‌شود. این دارو را می‌توان با سایر داروهایی که برای درمان عفونت فوری بیماری مصرف می‌شود استفاده کرد. دارویی به نام پریماکوئین اکنون داروی مقابله با بیماری مالاریا است که می‌تواند این بیماری را از کبد خارج کند منتها باید برای 14 روز مصرف شود در صورتیکه داروی جدید با یک دوز واحد کار می‌‌کند.

سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا هشدار داده که داروی جدید می‌تواند عوارض جدی داشته باشد. مثلا برای کسانیکه مشکل آنزیمی به نام کمبود جی 6 پی دی دارند و نباید این دارو را مصرف کنند چون موجب کم خونی شدید می‌شود.

محققان دانشگاه آکسفورد معتقدند که توانایی دفع انگل در کبد با یک دوز واحد تافنوکوئین دستاورد ارزشمندی است و شاید مهم‌ترین پیشرفت در درمان مالاریا در 60 سال گذشته باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین