حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تعیین سن فرد با نمونه خون

dreams.metroeve blood dreams meaning

اندازه فونت:

دانشمندان روشی کشف کرده‌اند که با استفاده از نمونه خون می‌توان سن مقتول را شناسایی کرد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، با ارسال نمونه خون اطلاعات ارزشمندی مانند نژاد، جنسیت، وضعیت مسمومیت یا مصرف مواد مخدر و سلامت عمومی مشخص می‌شود اما تا به حال سن فرد قابل تشخیص نبوده است و معمولا جرم شناسان با استفاده از اشعه ایکس و از طریق دندان و شکل استخوان‌ها می‌توانستند اطلاعات مهمی درباره سن فرد کسب می‌کنند.

محققان دانشگاه آلبانی روشی کشف کرده‌اند که با استفاده از نمونه خون می‌توان سن فرد را شناسایی کرد. این محققان برای تشخیص سن از هموگلوبین خون استفاده می‌کنند. هموگلوبین پروتئینی است که در سلول‌های قرمز پیدا می‌شود و اکسیژن را در بدن انسان حمل می‌کند. این فاکتور با افزایش سن تغییر می‌کند.

در این روش دانشمندان از طیف سنجی رامان استفاده می‌کنند، در این حالت به نمونه خون پرتو لیزر تابیده می‌شود و موجب می‌شود تا اتم‌ها در حالت‌های متفاوت انرژی قرار بگیرند بعد اتم‌ها به حالت طبیعی بر می‌گردند و به آنها تابش الکترومغناطیس تابیده می‌شود و ترکیب و ساختار مولکول‌ها تعیین می‌شود.

خون نوزاد حاوی هموگلوبین نوع HbF و خون  بزرگسالان دارای نوع HbA است. با افزایش سن، نسبت  HbF به  HbA کوچک می‌شود، با این روش محققان می‌توانند از روی نمونه خون فرد، افراد را به سه گروه سنی نوزاد، نوجوان و بالغ تقسیم بندی کنند.

دقت این روش برای افرد بالغ و نوجوان 99 درصد و برای نوزادان 100 درصد تشخیص داده شده است.

دانشمندان سعی دارند تا با این روش، سن دقیق‌تر افراد را تعیین کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین