حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تشخیص سرطان پستان با آزمایش خون

44504179 303

اندازه فونت:

سرطان پستان بیش از هر گونه سرطانی موجب مرگ زنان در سراسر دنیا می‌شود. پزشکان آلمانی روشی را پدید آورده‌اند که با آزمایش خون می‌توان سرطان پستان را تشخیص داد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، سرطان پستان شایع‌ترین بیماری در میان زنان کشورهای صنعتی و رایج‌ترین نوع سرطان در میان همه زنان جهان است. اما اگر غده سرطانی در مراحل ابتدایی رشد آن تشخیص داده شود، بیمار ۹۵ درصد احتمال مداوا دارد.

آزمایش خون جدیدی می‌تواند کمک کند تا سرطان پستان در مرحله اولیه رشدش شناخته شود. پژوهشگران دانشگاه هایدلبرگ آلمان می‌گویند که این آزمایش خون جدید امسال به بازار عرضه خواهد شد. به گفته این پژوهشگران، این آزمایش خون همان‌قدر توانایی تشخیص سرطان پستان را دارد که تا کنون سونوگرافی، ام‌آرآی و  ماموگرافی این کار را می‌کرده‌اند.

 

جانشین تشخیص سنتی نیست

قرار نیست که این آزمایش به طور کامل جایگزین روش‌های پیشین تشخیص سرطان پستان شود. مهم‌ترین عملکرد این روش این است که به تشخیص سرطان پستان در مرحله اولیه رشد آن کمک می‌کند.

تیم پژوهشی حول پروفسور کریستوف زون از کلینیک زنان دانشگاه هایدلبرگ این آزمایش را در روز ۲۱ فوریه (دوم اسفند) در کنگره‌ای در آکادمی فدرال پزشکی زنان در شهر دوسلدورف معرفی کرد.

 

"لیکویید بیوپسی"

 پایه آزمایش خون جدید روشی است به نام "لیکویید بیوپسی" یا "بافت‌برداری مایع". این روش کاملا جدید نیست، بدین صورت که یک تیم پژوهشگران از کشورهای بریتانیا، دانمارک، لهستان، هلند و اسپانیا در ماه نوامبر ۲۰۱۸ نتیجه تحقیقاتی را معرفی کرد که طبق ‌آن امکانات مختلفی برای شناسایی سرطان از طریق آزمایش خون وجود دارد. طبق این تحقیقات هشت نوع سرطان را می‌شود از طریق "لیکویید بیوپسی" شناسایی کرد. البته دقت روش معرفی شده در سال پیش ایدآل نبوده است. از هر سه مورد سرطان پستان یک مورد با این روش شناسایی شده بود، که در مقایسه با ماموگرافی درصد پایینی است. دقت ماموگرافی ۷۸ درصد است.

محققان آلمانی امیدوارند که آزمایش خون جدید را در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه کنند. آنها در ۱۲ ماه اخیر بیش از ۹۰۰ زن را آزمایش کرده‌اند که ۵۰۰ تن از آنان مبتلا به سرطان پستان بوده‌اند. این پژوهش همچنان ادامه دارد و قرار است دو هزار بیمار سرطانی را در بر بگیرد.

پژوهشگران امیدوارند که انواع دیگر سرطان مانند سرطان تخمدان را نیز از طریق "لیکویید بیوپسی" در مراحل اولیه آن تشخیص دهند.

احتمالا در آینده متاستاز یا فراگستری سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت دیگر هم راحت‌تر قابل تشخیص خواهد شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین