حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تاثیر متفاوت آسیب‌های روانی بر ذهن دختران و پسران

161111132033 1 900x600

اندازه فونت:

براساس مطالعات جدیدی که در مدرسه پزشکی دانشگاه استنفورد انجام‌گرفته‌است، تاثیرات آسیب‌های روانی بر ذهن دختران و پسران نوجوان متفاوت است.

 

مطالعات انجام‌شده روی نوجوانان مبتلا به اختلال استرس پساآسیبی (PTSD) نشان می‌دهد، لوب منزوی مغز این دختران و پسران متفاوت است. لوب منزوی، قسمتی از مغز است که مسئولیت پردازش افکار واحساسات را به‌عهده ‌دارد.

نتایج این تحقیقات که در ژورنال تخصصی Depression and Anxiety منتشر شده بسیار مهم است زیرا می‌تواند تفاوت علائم آسیب‌های روانی را در دختران و پسران توضیح دهد.

بین جوانانی که در معرض آسیب‌های روانی بوده‌اند، بعضی از آنها علائم PTSD  را نشان‌داده‌اند، درحالی‌که بعضی دیگر این علائم را نداشته‌اند. کسانی که علائم PTSD را نشان می‌دهند ممکن است از محل و افرادی که واقعه را به یاد آنها می‌آورند دوری کنند و با مشکلاتی همچون استرس، انزوای اجتماعی واختلال خواب مواجه شوند.

پژوهش‌های پیشین نشان داده‌ بود که دختران بیشتر از پسران علائم PTSD  را نشان می‌دهند، اما دانشمندان نتوانسته‌ب ودند علت این مسئله را دریابند.

در این تحقیقات، دانشمندان ام.آر.آی تهیه‌شده از مغز 59 شرکت‌کننده با رنج سنی 9 تا 17 سال را مورد بررسی قرار دادند. 30 نفر از آنها شامل 14 دختر و 16 پسر علائم استرس پساآسیبی را نشان می‌دادند و 29 نفر دیگر، شامل 15 دختر و 14 پسر این علائم را نداشتند. موارد مورد بررسی از نظر سن و ضریب هوشی مشابه بودند.

در ساختار مغزی دختران و پسرانی که اختلال استرس پساآسیبی نداشتند تفاوتی وجود نداشت، اما در لوب مغزی  کسانی‌که از این آسیب روانی رنج می‌بردند، تفاوت‌هایی مشاهده‌شد. به‌طوری‌که، حجم و سطح این قسمت از مغز در پسران مبتلا به آسیب‌های روانی از پسران سالم بزرگ‌تر و در دختران مبتلا به آسیب‌های روانی از دختران سالم کوچک‌تر بود.

محققان بیان‌کرده‌اند براساس این تحقیقات، باید جنسیت افراد را در درمان اختلالات پساآسیبی درنظر گرفت و برای دختران و پسران از روش‌های درمانی جداگانه‌ای استفاده کرد.

اندازه لوب منزوی مغز در دوران کودکی و نوجوانی تغییر می‌کند و مشاهدات نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که لوب منزوی مغزشان اندازه کوچکتری دارد، سریع‌تر پیر می‌شوند. همچنین این تحقیقات نشان می‌دهد آسیب‌های روانی می‌تواند باعث بلوغ زودرس در دختران شود.

دانشمندان معتقدند با درک بهتر تفاوت‌هایی که در مغز دختران و پسران وجود دارد، می‌توان درمان‌های بهتری را برای آسیب‌های روانی آنها یافت. مطالعات در این زمینه ادامه دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین