حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تاثیر اسپری‌های تمیزکننده روی کارکرد ریه

cinderella multi lifestyle

اندازه فونت:

با نزدیک شدن به نوروز مراقب باشید تا کمتر از اسپری‌های تمیزکننده استفاده کنید چون طبق تحقیقاتی که انجام شده استفاده زیاد از این نوع اسپری‌ها بر کارکرد ریه به طور قابل توجه‌ای تاثیر می‌گذارند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دانشمند، تیم تحقیقاتی از دانشگاه برگن در نروژ با تحقیق روی شش هزار نفر نتیجه گرفت که تاثیر این محصولات در زنان بیشتر از مردان است. به گفته این محققان استفاده از مواد شیمیایی در خانه اغلب "غیرضروری" است و در بسیاری از موارد استفاده از "دستمال‌های میکروفیبر" و آب برای تمیز کردن کافی است.

کارشناسان بریتانیایی توصیه می‌کنند که خانه‌ها از جریان هوای مناسب برخوردار باشند و به جای استفاده از اسپری‌های پاک کننده از مایعات استفاده شود. تحقیقات قبلی بیشتر متمرکز بر تاثیر کوتاه مدت مواد شیمیایی پاک کننده بر مواردی مانند آسم بوده است اما این تحقیق بیشتر به تاثیر بلند مدت این مواد متمرکز بوده است.

در این تحقیق که نتیجه آن در مجله پزشکی آمریکایی "بیماری‌های تنفسی و مراقبت‌های ویژه" منتشر شده است، افراد بزرگسال بیش از بیست سال مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند. کارکرد ریه این افراد مورد مطالعه قرار گرفت و در زنانی که بیشتر از مواد پاک کننده استفاده می‌شد، نتیجه بدتر بود.

مولکول‌های مواد شوینده که از راه دستگاه تنفسی وارد ریه می‌شوند باعث صدمه طولانی مدت می‌شود. اما این تحقیق نشان می‌دهد میان مردانی که در معرض مواد تمیزکننده هستند و آنهایی که نیستند، تفاوتی در وضعیت کارکرد ریه آنها وجود ندارد.

اوستین سوانس، از اعضای این گروه تحقیق می‌گوید نتیجه این تحقیق این است که مواد شیمیایی که برای تمیز کردن خانه استفاده می‌کنیم در طول زمان به دستگاه تنفسی و ریه‌ها آسیب جدی می‌زند. اغلب استفاده از این مواد ضرورتی ندارد و "استفاده از آب و دستمال‌های میکروفایبر برای این منظور کافی است."

سارا مک فادین، از انجمن ریه بریتانیا، می‌گوید: "تنفس هر نوع ماده آلوده کننده هوا می‌تواند بر سلامت ما و بخصوص بر وضعیت ریه‌ها تاثیر بگذارد. این تحقیق نشان می‌دهد که طیف گستردهای از مواد مانند رنگ‌ها، چسب‌ها و محصولات تمیزکنندهای که در خانه استفاده می‌کنیم باعث آلودگی هوا می‌شود."

وی توصیه می‌کند: "بهترین راه‌ها برای محافظت از ریه‌های‌مان این است که مطمئن شویم که هوا در داخل خانه به خوبی جریان دارد، به جای اسپری‌ها از مایعات تمیزکننده استفاده کنیم و مراقب باشیم که دستگاه‌های گرم کننده و پخت و پز در خانه درست کار کنند و آلودگی نداشته باشد."

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه