حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

به طور متوسط هر زن در دنیا مادر 2.5 کودک می‌شود

cover pic 2

اندازه فونت:

 بر اساس آمار سازمان جهانی جمعیت در سال ۲۰۱۸ میلادی میانگین تعداد فرزندان برای هر زن در جهان ۲ و نیم کودک است. در دهه ۱۹۶۰، حدود ۶۰ سال پیش، متوسط آمار تعداد کودکان برای هر زن به دو برابر امروز می‌رسید.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، میانگین شمار فرزندان برای هر زن در جوامع صنعتی پیشرفته و در حال رشد تفاوت چشمگیری دارد. بنا به گزارش صندوق جهانی جمعیت وابسته به سازمان ملل متحد (UNFPA) هر زن در جوامع صنعتی جهان به طور متوسط صاحب ۱،۷ کودک می‌شود. در کشورهای فقیر جهان این آمار میانگین تعداد کودکان برای هر زن چهار فرزند است.

 

شمار زیاد کودکان در کشورهای آفریقایی

طبق گزارش سازمان جمعیت جهان از مجموع ۴۳ کشوری که زنان در آنجا به طور متوسط چهار کودک دارند، ۳۸ کشور در قاره آفریقا قرار دارند. دلیل این امر به طور عمده فقدان آموزش‌های لازم و امکانات و وسایل پیشگیری از حاملگی است. حدود ۲۰ میلیون مورد از بارداری‌ها در کشورهای جنوب صحرای آفریقا ناخواسته است. این میزان حدود دو پنجم کل تعداد کل آمار حاملگی‌ در این منطقه است.

رناته بر، مدیر بنیاد آلمانی جمعیت جهان در این باره می‌گوید: "این قابل پذیرش نیست که زنان در صحرای جنوب آفریقا فرزندان بیشتری از تعدادی که می‌خواهند داشته باشند."

او می‌افزاید: "از هر دو زن در این منطقه فقط یکی می‌خواهد که از حاملگی ناخواسته جلوگیری کند. اکنون این امکان در اختیار زنان در این منطقه گذاشته شده است. آن‌ها به آموزش بهتر و خدمات لازم برای برنامه‌ریزی و تنظیم خانواده نیاز دارند." خانم بر تاکید می کند که موقعیت اجتماعی این زنان باید بهتر شود و مراقبت‌ها پزشکی آنان به نحو چشمگیری بهبود یابد.

در گزارش سازمان جمعیت جهان به کشورهای گوناگون توصیه شده است که سیستم‌های بهداشت و سلامتی خود را بهبود بخشند. در این گزارش آمده است که باید طیف گسترده‌تری از خدمات پزشکی و وسایل جلوگیری از بارداری استفاده کنند و آموزش‌های لازم برای پیشگیری از حاملگی بدون تبعیض در اختیار همه اقشار مختلف جامعه قرار گیرد.

بر اساس محاسبات جمعیت‌شناسان اگر هر زن در جهان صاحب ۲،۱ کودک شود، جمعیت جهان ثابت باقی خواهد ماند. 

سازمان جمعیت جهان (UNFPA) در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد. از جمله وظایف این سازمان آموزش و تنظیم خانواده در کشورهای فقیر است. از وظایف دیگر این سازمان مراقبت‌های بهداشت تولید مثل و جنسیت است. این سازمان بزرگ‌ترین صندوق مالی جهانی برای تامین مالی برنامه‌های جمعیت و تنظیم خانواده در جهان است.  

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین