حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

به امید آنتی‌بیوتیک جدید یک آنتی‌بیوتیک آزمایشی در درمان یک سویه مقاوم باکتری «استافیلوکوکوس آورئوس» Staphylococcus aureus موفق عمل کرده است.

antibiotic resistant bacteria mcdonalds

اندازه فونت:

درست در روز‌هایی که اخبار مربوط به مقاومت‌های آنتی‌بیوتیکی روز ‌به روز بیشتر می‌شوند، نتایج یک تحقیق از موقیت آمیز بودن نتایج درمان با یک آنتی‌بیوتیک آزمایشی خبر می‌دهند. این تحقیق که نتایجش در ژورنال Antimicrobial Agents and Chemotherapy منتشر نشان می‌دهد، محققان دانشگاه «راتگرز» در نیوجرسی با ترکیب آنتی‌بیوتیک جدید با نام TXA709 با آنتی‌بیوتیک «سِف‌دینیر» که از دو دهه قبل در بازار وجود دارد، موفق شدند که سویه مقاوم به درمان باکتری استافیلوکوکوس آورئوس که در مقابل متی‌سیلین‌ها مقاوم است را در حیوانات درمان کنند. استافیلوکوکوس آورئوس مقاوم به متی‌سیلین‌ یا MRSA سویه‌ای از باکتری استافیلوکوکوس آورئوس است که در بخش‌های مختلف بدن تولید عفونت می‌کند و در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها رایج مقاوم است. «دانیل پیچ»، استادیار مدرسه داروسازی «رابرت وود جانسون» رهبر این تحقیق می‌گوید: «این موضوع از این جهت اهمیت دارد که حتی اگر خود TXA709به تنهایی بتواند MRSA را درمان کند، ترکیب آن با سِف‌دینیر که قبلا برای درمان گلودرد، ذات‌الریه، برونشیت و عفونت‌های سیسنوسی به کار می‌رفت، این داروی جدید را موثر‌تر می‌کند در حالی که به طرز موثری امکان ایجاد مقاومت در برابر این آنتی‌بیوتیک جدید را کم خواهد کرد.»

پیچ و همکارانش این آنتی‌بیوتیک را برای درمان باکتری‌ای ساخته که سالانه مسئول حدود ۱۹ هزار مرگ و ۳ میلیارد دلار هزینه تنها در آمریکا است. یافتن درمان جدید برای باکتری‌های مقاوم از آن جهت اهمیت دارد که سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی می‌کند در آینده‌ای نه چندان دور عفونت‌های معمولی و جراحت‌های کوچک بسیار مرگبار خواهند شد. اما این آنتی‌بیوتیک با از کار انداختن یک پروتئین کلیدی که برای زندگی و تولید مثل باکتری ضروری است آن را آسیب پذیر می‌کند وترکیبش را داروی قدیمی باعث می‌شود، میزان بسیار کمی از آن برای درمان عفونت‌ها به کار برود. نکته خوب دیگر در مورد این دارو این است که شکل استفاده‌اش خوراکی است. نخستین مرحله از آزمایشات کلنیکی این دارو برای ارزیابی کارایی و امنیت آن در استفاده انسانی به زودی آغاز می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین