حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

با رازهایی پنهان شده در اثر انگشت، قاتل شناسایی می‌شود

handcuffs

اندازه فونت:

به زودی در دادگاه‌های بریتانیا، مکانیسمی که بوسیله آن بتوان از اثر انگشت متوجه شد که مظنون از چه شامپویی برای شستن موهایش استفاده می‌کرده، برای شناسایی قاتل مورد قبول قرار خواهد گرفت.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، به زودی فناوری که بتوان با آن پی برد که قاتل از شامپویی استفاده می‌کرده و یا از الکل و مواد دیگر استفاده کرده یا نه در دادگاه‌های بریتانیا برای شناسایی قاتل مورد قبول قرار می‌گیرد.

در واقع این فناوری نوعی طیف سنجی جرمی است و برای تشخیص مواد مختلفی که احتمال دارد در اثر انگشت فرد وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. این مواد مختلف همان مولکول‌هایی هستند که در زمان ثبت اثر انگشت در میان شیارهای سرانگشت که اثر انگشت را تشکیل می‌دهند، وجود داشته‌اند.

در طیف سنجی جرمی در خلا کامل، مولکول‌ها حرارت داده می‌شوند تا تبدیل به بخار شوند. بعد با تفنگ الکترونی به این مولکول‌ها شلیک می‌شود تا الکترون از دست بدهند و تبدیل به یون مثبت شوند. این یون‌های مثبت در میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند،  به این ترتیب از مسیر مستقیم خود منحرف می‌شوند و بعد به صفحه آشکارساز برخورد می‌کند. اینکه یو‌ن‌ها چقدر از مسیر خود منحرف شوند به جرم مولکول و بار الکتریکی آنها بستگی دارد، بر اساس این مشخصات می‌توان تشخیص داد این مولکول چه ماده‌ای است.

بدین ترتیب با این فناوری می‌توان با موادی که مظنون پیش از ارتکاب جرم به آنها دست زده، جنسیت او یا غذایی که خورده است را پی برد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه