حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

این مگس‌های میکروبی

fly

اندازه فونت:

مگس‌ها بیش از آنچه که فکر می‌کنید، عامل میکروب هستند.

براساس تحلیل دی ان ای مگس خانگی و مگس لاشه در مجموع با هم میزبان بیش از ۶۰۰ باکتری مختلف هستند. بسیاری از این باکتری‌ها باعث عفونت در انسان می‌شوند از جمله در دستگاه گوارش، خون و ریه.

آزمایش‌ها حاکی از این است که این حشرات می‌توانند باکتری را روی قسمت‌های مختلف پا و بال‌هایشان حمل کنند. در واقع هر یک قدمی که مگس برمی‌دارند می‌توانند باکتری‌های زنده را منتقل کند.

پرفسور دونالد برایانت از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا که در این مطالعه شرکت داشت در این باره گفت: "مردم تصوراتی درباره عوامل بیماری‌زایی که مگس‌ها حمل می‌کنند داشتند اما از ابعاد و میزان انتقال این عوامل اصلا خبر نداشتند."

برای مطالعه مجموعه میکروب‌هایی که در داخل و روی بدن مگس‌های خانگی و مگس لاشه پیدا شد از تعیین توالی (sequencing) دی ان ای استفاده شد.

مشخص شده است که مگس خانگی که در همه جای جهان فراوان است حامل ۳۵۱ نوع باکتری است. مگس لاشه که در آب و هوای گرمتر پیدا می شود حامل ۳۱۶ گونه باکتری بود. شمار بزرگی از این میکروب‌ها را هر دو نوع مگس حمل می‌کردند.

 مگس های خانگی به کثیفی شهره هستند چون عادت دارند روی زباله بنشینند و از انواع غذاهای درحال گندیدن، لاشه حیوانات و فضولات تغذیه کنند.

مگس لاشه یکی از فراوان‌ترین حشرات در اطراف لاشه حیوانات است. اینها در نواحی شهری زیادند و اغلب در اطراف کارخانه‌های فرآوری محصولات گوشتی، مراکز دفع زباله و کشتارگاه ها مشاهده می‌شوند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین