حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

افسردگی در دراز مدت شکل مغز را تغییر می‌دهد

635639540431360372

اندازه فونت:

 بیماری افسردگی در مدت طولانی می‌تواند موجب التهاب مغز شده و شکل این عضو بدن را تغییر دهد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از گیزمگ، محققان مرکز اعتیاد و سلامت روانی کانادا در این تحقیق از برش‌نگاری با گسیل پوزیترون که شیوه‌ای جدید در علوم تشخیصی فیزیک پزشکی است برای تصویرسازی مغز 25 فرد که بیشتر از 10 سال دچار افسردگی بودند و همچنین 25 فرد که کمتر از 10 سال افسردگی داشتند و نیز گروه 30 نفره‌ای که مبتلا به افسردگی نبودند انجام شد. افراد گروه اول و دوم یا دارویی مصرف نکرده بودند و یا با دوز ثابتی به مدت حداقل 4 هفته پیش از اسکن دارو استفاده کرده بودند.

در این تحقیق افراد که کمتر و بیشتر از 10 سال به افسردگی مبتلا بودند مقایسه شدند و نتیجه این شد که افراد با سابقه بیش از 10 سال افسردگی سطح پروتئین ترنسلوکیترشان که نشانگر زیستی التهاب مغزی است و توسط سلول‌های ایمنی مغز تولید می‌شود حدودا 30 درصد بالاتر است.

جف مایر، پزشک این تحقیق معتقد است که التهاب بزرگتر در مغز واکنش مشترک با بیماری‌های دژنراتیو مغزی در حال توسعه مانند آلزایمر و پارکینسون هستند.

بیماری‌ افسردگی به عنوان دژنراتیو  در نظر گرفته نمی‌شود اما مایر معتقد است که مانند آلزایمر در مراحل مختلف که نیازمند درمان‌های متفاوت است، پیشرفت خواهد کرد.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه