حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

افزایش خطرات تغییرات آب و هوایی بر سلامت انسان

image 6

اندازه فونت:

در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۸ میلیون انسان بیش از یک سال پیش از آن در معرض خطرات ناشی از هجوم امواج گرما قرار گرفتند. در صورتی که زمین‌گرمایی ادامه یابد سلامت انسان در معرض خطری جدی قرار خواهد گرفت.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، طبق یک بررسی مطالعاتی، تغییرات آب و هوایی سلامت انسان را در معرض خطری روزافزون قرار داده است. به گزارش مجله علمی "لنست"، طبق این بررسی که توسط چندین مؤسسه علمی انجام شده است، در سال گذشته ۱۸ میلیون انسان نسبت به یک سال قبل ‌از آن بیش‌تر در معرض هجوم امواج گرما قرار گرفته‌اند. در قیاس با سال ۲۰۰۰، این تعداد ۱۵۷میلیون نفر افزایش را نشان می‌دهد.

افراد بالای ۶۵ سال، ساکنان شهرها و مبتلایان به دیابت و بیماری‌های قلبی ـ عروقی و تنفسی از آسیب‌‌پذیرترین گرو‌ه‌ها در برابر امواج گرمایی‌اند.

بنا بر این بررسی، علت اصلی این است که دما بیش از همه در مناطقی بالا رفته که بیشترین تراکم جمعیت را دارند. دمای هوا در این مناطق از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۷، ۸/ ۰ درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است، در حالی که در همین مدت زمان دمای متوسط در جهان تنها ۳ /۰ درجه افزایش یافته است. پژوهشگران بر این باورند که این روند به گسترش بیماری‌های گرمسیری منجر خواهد شد.

 

کیفیت بد هوا

افزایش دما اغلب با بدی کیفیت هوا در شهرها در ارتباط است. ۹۷درصد شهرهای مورد تحقیق در کشورهایی با سرانه درآمد متوسط یا پایین از کیفیت هوایی زیر استانداردهای تعیین‌شده سازمان بهداشت جهانی برخوردارند.

علاوه بر این، افزایش دما باعث کاهش ساعت‌های کاری شده، به طوری که در سال ۲۰۱۷، ۱۵۳ میلیارد ساعت کاری در سراسر جهان به دلیل هوای گرم لغو شده که این میزان ۶۲ میلیارد ساعت کاری نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۰۰ بیش‌تر است.

به غیر از این باید ضررهای اقتصادی را نیز در نظر گرفت. به عنوان نمونه در سال گذشته ۷۱۲ حادثه غیر مترقبه آب و هوایی در سراسر جهان ۳۲۶ میلیارد دلار خسارت به بار آورد که نسبت به سال ۲۰۱۶ سه‌ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

هیلاری گراهام از دانشگاه انگلیسی "یورک" می‌گوید، تأثیرات کنونی ناشی از امواج گرما و کاهش ساعات کاری زنگ خطری است که نشان‌دهنده خطرات جدی در کمین سلامت عمومی در صورت ادامه این روند است. 

 

افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

نویسندگان گزارش یاد‌شده می‌گویند، در بررسی خود به نتایج دلگرم‌کننده‌ای نیز دست یافته‌اند: در سراسر جهان از سال ۲۰۱۳ به این طرف مصرف ذغال‌سنگ کاهش یافته است.

نیروگاه‌های ساخته‌شده در سال ۲۰۱۷، ۱۵۷ گیگاوات برق از انرژی‌های تجدیدپذیر و ۷۰ گیگاوات برق از منابع فسیلی تولید کرده‌اند.

در این بررسی مطالعاتی که نتایج آن در مجله "لنست" منتشر شده سازمان ملل متحد و ۲۷ مؤسسه تحقیقاتی مطرح دنیا همکاری کرده‌اند. این گروه اطلاعات خود را از متخصصان علوم آب و هوایی، پزشکان، بوم‌شناسان، ریاضی‌دانان، زمین‌شناسان، مهندسان، متخصصان انرژی و تغذیه، کارشناسان دامداری، علوم اجتماعی و سیاسی و نهادهای بهداشتی دریافت کرده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین