حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

افزایش تعداد قربانیان سرطان در اروپا

cancer stem cells

اندازه فونت:

با وجود این که خطر مرگ بر اثر سرطان برای هر فرد کاهش یافته، شمار کسانی که تنها در سال جاری در اروپا قربانی این بیماری خواهند شد یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، یک گروه تحقیقاتی بین‌المللی در دانشگاه میلان به سرپرستی ماتیو مالوتسی از افزایش شمار قربانیان بیماری سرطان در اروپا خبر داده است.

به گزارش اشپیگل آنلاین، با این همه خطر مرگ بر اثر سرطان برای هر فرد کاهش یافته و عوامل اصلی افزایش شمار قربانی‌ها را باید جمعیت رو به رشد و افزایش شمار سالمندان دانست.

 

حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار قربانی در سال جاری

حدود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال جاری قربانی بیماری سرطان می‌شوند. با احتساب این آمار، شمار قربانیان سرطان از سال ۲۰۱۴ به این طرف نزدیک به پنج‌درصد بالا رفته است.

با این همه وقتی پژوهشگران شاخص‌هایی مانند تغییرات سنی و بزرگی جمعیت را در نظر گرفتند به این نتیجه رسیدند که در پنج سال گذشته خطر مرگ ناشی از سرطان برای تک‌تک افراد کاهش یافته است.

خطر قربانی شدن سرطانی‌ها در زنان چهار درصد کاهش یافته و به میزان ۸۳ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر رسیده است. و در مردان نیز کاهشی شش‌درصدی دیده شده است یعنی ۱۳۱ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر.

محققان می‌گویند، عامل اصلی این که در زنان میزان این کاهش کم‌تر از مردان است را باید افزایش استعمال دخانیات در آن‌ها دانست. با این حال شمار قربانیان مرد هنوز هم بیش‌تر است

بر اساس آمارها در اتحادیه اروپا، در سال ۲۰۱۹ شمار قربانیان سرطان در مردان و زنان به ترتیب حدود ۷۸۸هزار و ۶۲۲هزار نفر بوده است.

مرگ و میر سرطانی‌ها در سال ۲۰۱۹

بیماری سرطان در سال جاری در اتحادیه اروپا در میان مردان ۷۸۷هزار و ۸۰۰ نفر قربانی گرفته و از زنان نیز ۶۲۱هزار و ۹۰۰ نفر از دست رفته‌اند. این اختلاف را باید مدیون اختلاف در عادت‌هایی مانند استعمال دخانیات، نوشیدن، هورمون‌های جنسی و ژن‌های موجود در کروموزوم ایکس دانست.

سرطان ریه سرآمد سرطان‌ها

سرطان ریه در هر دو جنس بیش‌ترین قربانی را گرفته است. در مردان اروپایی ۱۸۳هزار و ۲۰۰ نفر قربانی سرطان ریه شده‌اند و در زنان نیز ۹۶هزار و ۸۰۰ نفر بر اثر آن جان سپرده‌اند. در مجموع از هر پنج مورد سرطان یک مورد از ریه‌ها شروع شده است.

با این حال از سال‌های دهه هشتاد به این طرف مرگ بر اثر سرطان ریه در مردها کاهش یافته است. برعکس، در زنان به دلیل روند صعودی استعمال دخانیات مرگ بر اثر سرطان ریه افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۶ شمار مرگ زنان بر اثر سرطان ریه برای اولین بار از همین شمار بر اثر سرطان پستان پیشی گرفته است.

نجات میلیون‌ها سرطانی

در چند سال گذشته میلیون‌ها سرطانی از مرگ نجات داده شده‌اند. اگر این بیماری مانند سال ۱۹۸۹ قربانی می‌گرفت تا امروز ۵ میلیون و ۳۰۰هزار نفر جان خود را به دلیل ابتلا به سرطان از دست داده بودند.

تنها در سال ۲۰۱۹ در قیاس با سال ۱۹۸۹، ۳۵۹هزار سرطانی از مرگ نجات داده شدند. که این روند مثبت را قبل از همه باید مرهون بهبود تشخیص و روش‌های درمانی این بیماری دانست.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین