حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ارتباط تری کلوزان با التهاب روده

toothpaste with pink toothbrush

اندازه فونت:

ماده تری کلوزان، ماده رایجی است که در خمیردندان و بسیاری از موادی که مورد استفاده قرار می‌دهیم پیدا می‌شود، این ماده موجب بروز التهاب روده می‌گردد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس، ماده تری کلوزان در خمیردندان، صابون دستشویی، ژل‌های شستشویی بدن و وسایل آشپزخانه و حتی در اسباب‌بازی‌ها یافت می‌شود. اخیرا در تحقیقی که انجام شده مشخص شده است این ماده می‌تواند خطرات زیادی مانند التهاب وخیم شونده روده به وجود آورد. محققان دانشگاه ماساچوست معتقدند این ماده بواسطه تغییر میکروب‌های موجود در روده می‌تواند موجب ابتلا به سرطان کلون شود.

نتایج این تحقیق که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده، نخستین نتایجی مبنی بر این است که تری کلوزان می‌تواند موجب التهاب و سرطان روده شود.

موش‌ها در این تحقیق، خوراکی‌های حاوی غلظت‌های گوناگون‌ تری کلوزان را سه هفته خوردند، در موش‌هایی که غلظت‌هایی از این ماده دریافت کردند که با میزان غلظت این ماده در نمونه خون انسان متناسب بود، التهاب روده وخیم‌تر شد.

ضمن اینکه این ماده موجب تسریع رشد کولیت روده و رشد تومورها شد و طول عمر یک گروه از موش‌ها را کاهش داد.

در این تحقیق مشخص شد که اثرات مضر ماده تری کلوزان به دلیل تغییرات در میکروبیوم است. میکروبیوم مجموع ژنوم‌ همه میکروب‌هایی است که بدن انسان میزبان آن است. ضمن اینکه محققان متوجه پروتئینی به نام Toll like receptor 4  که واسطه‌ای مهم در ارتباط بین میکروب‌ها و سیستم ایمنی میزبان است و برای تاثیرگذاری مضر ماده تری کلوزان اهمیت دارد، شدند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین