حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مومیایی لیتوانیایی در تاریخچه ویروس آبله تجدیدنظر می‌کند

2

اندازه فونت:

مومیایی کودک کشف‌شده در دخمه‌ای زیر کلیسایی در لیتوانی، قدیمی‌ترین نمونه کشف‌شده ویروسی است که باعث آبله شده‌است.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، بررسی‌های محققان روی ویروسی که ویروس آبله نامیده‌می‌شود بیان می‌کند این بیماری خیلی دیرتر از آن‌چه ما فکرش را می‌کردیم در انسان‌ها ظاهر شده‌است. دانشمندان تاکنون تصور می‌کردند آبله یک بیماری باستانی است که برای یک هزاره انسان‌ها را آزرده است.

دانمشندان نمونه ویروس آبله‌ این کودک مومیایی‌شده  را که بین سال‌های 1643 تا 1655 می‌زیسته است با ویروس آبله مشاهده‌شده در نیمه قرن بیستم مقایسه کردند. تفاوت‌ها و جهش‎‌هایی که دانشمندان یافته‌اند نشان می‌دهد این ویروس‌ها جد مشترکی دارند که بین سال‌های 1588 تا 1645 به‌وجود آمده‌است.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا تایید کند ویروس آبله واقعا مربوط به زمان‌های اخیر است. اگر این مسئله تایید شود آن‌وقت باید در این نظر که آبله در مصر باستان وجود داشته‌است تجدیدنظر کرد. مومیایی‌های مصر باستان جای زخم‌هایی دارند که شبیه به زخم آبله است، اما محققان می‌گویند این زخم‌ها می‌تواند ناشی از سرخک یا آبله‌مرغان باشد.

اگر ویروس آبله هزاران سال پیش به‌وجود آمده باشد دانشمندان باید بتوانند تنوع بسیار زیادی از این ویروس مشاهده کنند که چنین اتفاقی رخ ‌نداده‌است.

محققان چندین مومیایی را در این دخمه‌ها مطالعه کرده‌اند اما اولین‌بار است که آن‌ها از یک مومیایی کودک 2تا 4 ساله سخن می‌گویند که آبله داشته‌است. جنسیت این کودک مشخص نیست،  اما مشخص است که 360 سال پیش می‌زیسته است.  این زمان منطبق با زمان شیوع آبله در اروپاست. آبله باعث بدشکلی صورت می‌شود و حتی می‌تواند بیمار را کور کند. آبله اولین بیماری بود که توسط واکسن ریشه‌کن شد.

دانشمندان می‌گویند ما هنوز نمی‌دانیم این ویروس واقعا اولین‌بار کی مشاهده شده‌است؟ توسط چه حیوانی به انسان منتقل شده است و نمی‌دانیم چرا نمونه تاریخی دیگری از ان مشاهده نشده‌است.

تحقیقات اخیر دورنمای جدیدی درباره این بیماری به ما می‌دهد، اما نشان می‌دهد دانش ما درباره این ویروس و به طور کلی تاریخچه ویروس‌ها بسیار اندک و نامطمئن است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین