حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ساعت‌های هوشمند بیماری شما را پیش‌بینی ‌می‌کنند

1484360691 smartwatch

اندازه فونت:

گروهی از دانشمندان در بررسی‌هایشان دریافتند که باکمک زیست‌حسگر ساعت‌های هوشمند می‌توان درباره ابتلا به بیماری هشدار داد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، آیا ساعت هوشمند شما می‌تواند متوجه شود که درحال بیمارشدن هستید؟ پژوهش جدیدی که در دانشگاه استنفورد انجام شده و نتایج آن در PLOS BIOLOGY به چاپ رسیده ‌است نشان می‌دهد که این امر ممکن است.

با بررسی زندگی روزمره 60 نفر، محققان دانشگاه استنفورد دریافتند که ساعت‌های هوشمند و دیگر وسایل شخصی مجهز به زیست‌حسگر می‌توانند هنگامی‌که شخص سرما می‌خورد یا در معرض موقعیت‌های حساس‌تری مانند بیماری دیابت قرار می‌گیرد به فرد هشدار دهند.

ساعت‌های هوشمند و دستگاه‌های مشابه معمولا برای شمارش گام‌ها و مشخصه‌های فیزیولوژیکی استفاده می‌شوند، اما بیماری‌ها را آشکار نمی‌کنند. محققان استنفورد به این نتیجه رسیدند می‌توان از این‌قبیل وسایل پوشیدنی برای هشدارهای پزشکی هم بهره گرفت. به‌طور مثال، وسیله‌ای که به‌طور مرتب به‌مدت دو سال ضربان قلب یا دمای پوست کاربر را اندازه گرفته‌است می‌تواند بلافاصله انحراف از حالت طبیعی را تشخیص دهد و نشانه‌های شروع یک بیماری را آشکار کند.

بسیاری از این انحرافات زمانی رخ می‌دهند که انسان بیمار می‌شود. به‌طور معمول هنگام بیماری دمای بدن و ضربان قلب بالا می‌رود. این دانشمندان نرم‌افزاری برای استفاده از اطلاعات ساعت هوشمند نوشته‌اند و آن را " نامیده‌شده‌است. این برنامه که «تغییرات قلب» نام دارد می‌تواند برای آشکارسازی علائم بیماری به‌کار رود.

همچنین باکمک این برنامه، زیست‌حسگرهای به‌کاررفته در وسایل شخصی می‌توانند با بررسی تغییرات الگوی ضربان قلب مشخص کنند فرد درمعرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارد یا خیر. به‌علاوه، این دانشمندان توانسته‌‌اند جزئیات بیشتری درباره کاهش اکسیژن‌رسانی در خون، هنگام پرواز هواپیما را آشکار کنند. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین