حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

اثر سن مادر در بارداری

twins in the womb 400x350

اندازه فونت:

یکی از چالش‌ها در روش‌های درمان ناباوری چندقلوزایی است. در واقع برای افزایش احتمال موفقیت در این نوع روش‌ها معمولا بیش از یک جنین وارد رحم مادر می‌کنند، بدین ترتیب بیشتر موارد مادر چند قلو به دنیا می‌آورد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از مهر، به جهت تعیین عوامل تاثیرگذار در بارداری‌های چند قلو، پژوهشگران رویان پژوهشی را به نام گذشته نگر طراحی کرده‌اند که در آن بیمار از روش تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم (ICSI) از آذر ماه 2011  تا دی ماه 2012 در این پژوهشگاه استفاده کردند، مورد بررسی قرار گرفتند.

در این تحقیق هدف زوج‌هایی بودند که دو یا سه جنین آنان به رحم یافته بود. در میان هزار زوجی که اطلاعات آنها در این مدت تعیین شده ثبت شد، 606 زوج دارای شرایط لازم برای ورود به این پژوهش بودند. نتیجه این شده که کیفیت جنین‌های انتقال یافته و سن مادر بیشتر تاثیر را در ایجاد بیش از یک " ساک حاملگی" در بیماران مورد بررسی داشته است. در واقع ارتباطی بین سن و میزان موفقیت درمان ناباروری و بارداری چند قلو در بیماران دریافت کننده ICSI وجود دارد.

براین اساس می‌توان توصیه کرد تا زنان کمتر از 35 سال که جنین‌هایی با کیفیت عالی از ICSI به دست آورده‌اند و احتمال باروری بالایی دارند. می‌توان تنها یک جنین را به رحم انتقال داد و سایر جنین‌های به دست آمده را با روش انجماد نگهداری کرد تا در صورت عدم موفقیت دوباره انتقال یابند.

برای نهایی شدن این روش پژوهش‌های بیشتری مورد نیاز است.

این پژوهش توسط دکتر سامانی، دکتر عبداللهی، دکتراسکندری، دکتر صالحی و محققان در پژوهشگاه‌ رویان و  دانشگاه‌های علامه طباطبایی و علوم پزشکی ایران انجام گرفته است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین