حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آیا می‌توان از طریق تابش نور با آلزایمر مبارزه کرد؟

gettyimages 1159964261

اندازه فونت:

دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) توانسته‌اند با یک هفته نوردرمانی رسوبات مغزی عامل بروز آلزایمر را در موش‌ها از بین ببرند. به گفته آنها این روش درمانی از چنان امنیتی برخوردار است که می‌تواند به‌سرعت وارد مرحله آزمایش انسانی شود.

محققان MIT‌ موش مورد آزمایش را در معرض تابش نور 40 هرتزی قرار دادند تا از این طریق سلول‌های مغز را به نوسان واداشته تا امواج گاما تولید کنند. این فرآیندی است که در ذهن افرادی که آلزایمر دارند به شدت ضعیف شده‌است. پس از یک هفته تابش نور به موش‌ها دانشمندان متوجه شدند که مغز این جوندگان دارای پلاک‌های آمیلوئیدی کمتری نسبت به مرحله پیش از انجام آزمایشات است. وجود پلاک‌های آمیلوئیدی یکی از نشانه‌های بیماری آلزایمر است و به‌نظر می‌رسد تابش نور فعالیت سلول‌های فاقد آمیلوئید را بهبود بخشیده و فرآیند تولید آمیلوئید را متوقف می‌کند.

تاکنون درمان‌های زیادی برای آلزایمر پیشنهاد شده که در آنها بتا آمیلوئیدها هدف قرار گرفته‌اند. بسیاری از داروهایی که توانسته‌اند روی موش‌ها عمل کنند از کنترل روند زوال مغز در انسان‌ها ناتوان مانده‌اند. دلیل این مسئله شاید این باشد که بتا آمیلوئیدها هدف درستی برای درمان آلزایمر در انسان‌ها نیستند و دولایه پروتئین تاو که در اطراف سلول‌ها تولید می‌شوند مقصر اصلی هستند. پیش از این تحقیقات نشان داده بود که تاباندن نور مقدار این پروتئین را نیز کاهش داده‎، اما هنوز مشخص نیست که این اتفاق چگونه رخ داده‌است.

البته نباید این نکته را نادیده بگیریم که کاهش بتا آمیلوئید و دولایه پروتئین تاو در منطقه کورتکسِ جوندگان رخ‌داده‌است، نه در حافظه. این در حالی است که حافظه اولین نقطه‌ای است که آلزایمر آن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

به‌نوشته نیوساینتیست، اگر نور در درمان آلزایمر مؤثر عمل نکند، محققان تصمیم دارند با استفاده از الکترودها روی مغز امواج گاما را در هیپوکامپ ایجاد کنند یا آن را به مغز القا کنند. همچنین آن‌ها از داروهایی استفاده می‌کنند که سطح امواج گاما را در تمام مغز اقزایش دهد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین